Zachęcamy do zapoznania się z naszym e-poradnikiem. Link znajduje się poniżej.

 

SPADKI

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi e-planszami. Link znajduje się poniżej.

 

AKTYWNY RODZIC

 

ZASTRZEGANIE NUMERU PESEL

Decyzja o rozpoczęciu czynności związanych z ubezwłasnowolnieniem osoby bliskiej, jest trudną sprawą. Wymaga powzięcia odważnych kroków, a także znajomości prawa. Uregulowania prawne dotyczące ubezwłasnowolnienia zawarte są w artykułach Kodeksu Cywilnego.

Osoby, które przed 2009 r. zaciągały kredyty hipoteczne indeksowane i denominowane do franka szwajcarskiego, znalazły się w trudnej sytuacji. Ich zobowiązania z tytułu rat wzrosły nawet dwukrotnie, a saldo kredytu nie malało mimo wieloletniej spłaty. Pomimo deklaracji politycznych, dotychczas nie wprowadzono systemowych rozwiązań dotyczących tego rodzaju kredytów, a kredytobiorcom pozostała droga sądowa.

Dnia 14.11.2024r. oraz 28.11.2024r. w Centrum Aktywności Lokalnej w Siemianicach odbyły się warsztaty edukacyjne dla seniorów z Klubu Seniora +, w wymiarze 3 godzin lekcyjnych.

Dnia 22.10.2024r. w miejscowości Smołdziński Las w wymiarze 1,5 godziny zostały przeprowadzone warsztaty dla mieszkańców.

Darowizna powszechnie kojarzy się z czynnością jednego podmiotu na rzecz drugiego. Nic bardziej mylnego. Darowizna ma postać umowy, a zatem jest to czynność dokonywana przez dwie strony, a nie jedną, pomimo iż korzyści z niej wynikające czerpie tylko jedna strona. Obdarowany musi wyrazić zgodę na przyjęcie darowizny, ponieważ może się to dla niego wiązać z określonymi konsekwencjami, których nie będzie chciał na siebie przyjąć. Nie można nikogo zmusić do przyjęcia korzyści, której nie chce lub nie potrzebuje.

Instrumenty finansowe są kluczowym elementem współczesnych rynków kapitałowych, umożliwiającym efektywne przeprowadzanie transakcji, oraz zarządzanie ryzykiem finansowym. W Polsce, podobnie jak w innych jurysdykcjach, charakterystyka                         i regulacje dotyczące instrumentów finansowych są zdefiniowane w kilku kluczowych aktach prawnych. Dyrektywa MiFID II ( tzn. dyrektywa parlamentu europejskiego i rady 2014/65/UE   z dnia 15 maja 2014r. w sprawie rynków instrumentów finansowych), wprowadza szereg wymogów dotyczących funkcjonowania rynków instrumentów finansowych, w tym zasady przejrzystości, ochrony inwestorów, oraz efektywnego nadzoru rynku. Ustawa o obrocie instrumentami finansowymi z dnia 29 lipca 2005r., (t.j. Dz.U. z 2023 poz.1941 ze zm) z kolei, precyzuje rodzaje instrumentów finansowych dostępnych na polskim rynku, wyróżniając instrumenty standaryzowane i niestandaryzowane. Zgodnie z art. 2 ust. 1 tej ustawy, instrumenty te mogą być zarówno papierami wartościowymi, jak i produktami niemającymi takiego charakteru.

Zachęcamy do zapoznania się z E-poradnikami, linki znajdują się poniżej:

 

Zapraszamy do zapoznania się z e-planszami. Linki znajdują się poniżej:

ZACHOWEK 

RODZAJE ZATRUDNIENIA 

PRZEDAWNIENIE 

JAKIE DOKUMENTY PRZYGOTOWAĆ