- Szczegóły
Dnia 22.10.2024r. w miejscowości Smołdziński Las w wymiarze 1,5 godziny zostały przeprowadzone warsztaty dla mieszkańców.
- Szczegóły
Darowizna powszechnie kojarzy się z czynnością jednego podmiotu na rzecz drugiego. Nic bardziej mylnego. Darowizna ma postać umowy, a zatem jest to czynność dokonywana przez dwie strony, a nie jedną, pomimo iż korzyści z niej wynikające czerpie tylko jedna strona. Obdarowany musi wyrazić zgodę na przyjęcie darowizny, ponieważ może się to dla niego wiązać z określonymi konsekwencjami, których nie będzie chciał na siebie przyjąć. Nie można nikogo zmusić do przyjęcia korzyści, której nie chce lub nie potrzebuje.
- Szczegóły
Instrumenty finansowe są kluczowym elementem współczesnych rynków kapitałowych, umożliwiającym efektywne przeprowadzanie transakcji, oraz zarządzanie ryzykiem finansowym. W Polsce, podobnie jak w innych jurysdykcjach, charakterystyka i regulacje dotyczące instrumentów finansowych są zdefiniowane w kilku kluczowych aktach prawnych. Dyrektywa MiFID II ( tzn. dyrektywa parlamentu europejskiego i rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014r. w sprawie rynków instrumentów finansowych), wprowadza szereg wymogów dotyczących funkcjonowania rynków instrumentów finansowych, w tym zasady przejrzystości, ochrony inwestorów, oraz efektywnego nadzoru rynku. Ustawa o obrocie instrumentami finansowymi z dnia 29 lipca 2005r., (t.j. Dz.U. z 2023 poz.1941 ze zm) z kolei, precyzuje rodzaje instrumentów finansowych dostępnych na polskim rynku, wyróżniając instrumenty standaryzowane i niestandaryzowane. Zgodnie z art. 2 ust. 1 tej ustawy, instrumenty te mogą być zarówno papierami wartościowymi, jak i produktami niemającymi takiego charakteru.
- Szczegóły
Zachęcamy do zapoznania się z E-poradnikami, linki znajdują się poniżej:
- Szczegóły
Zapraszamy do zapoznania się z e-planszami. Linki znajdują się poniżej:
- Szczegóły
Zachowek jest bardzo ważną instytucją prawa spadkowego, odzwierciedlającą zasadę, zgodnie z którą osoby najbliższe zmarłego mają prawo do udziału w jego majątku na wypadek rozporządzenia przez niego swoim majątkiem. Kwestia zachowku szczegółowo uregulowana jest w art. 991-1011 kodeksu cywilnego.
Krąg osób uprawnionych do zachowku jest węższy w porównaniu do kręgu osób, które mogą dziedziczyć na podstawie ustawy. Prawo do zachowku przysługuje bowiem wyłącznie: zstępnym, tj. dzieciom, wnukom, prawnukom, a także małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy. Grupę osób uprawnioną do zachowku zawsze należy ustalać w odniesieniu do konkretnej sytuacji, np. w przypadku, gdyby spadkodawca pozostawił po sobie małżonka i dzieci, jego rodzice nie będą już uprawnieni do zachowku, ponieważ na mocy ustawy powołani do spadku byliby wyłącznie dzieci i małżonek.
- Szczegóły
Grooming polega na działaniu dorosłego sprawcy, które przybiera charakter manipulacyjny wobec małoletniego poniżej 15 roku życia. Sprawca stara się uzyskać zaufanie małoletniego przy pomocy środków teleinformatycznych, szczególnie internetowych sieci społecznościowych w celu nawiązania z nim relacji o charakterze seksualnym. Uważa się, że czynnikami sprzyjającymi zaistnieniu przestępstwa tzw. wiktymizacji, w tym przypadku groomingowi mogą być niekorzystne zjawiska w sferze psychicznej małoletniego sprzyjające podatności na manipulacje, szczególnie ze strony osób mogących stać się dla małoletniego swoistymi autorytetami. Za takie czynniki uważa się: brak zaspokojenia potrzeb emocjonalnych, obniżone poczucia własnej wartości, zmniejszone poczucie bezpieczeństwa.
- Szczegóły
W dniu 17 października 2023 odbyły się warsztaty dla młodzieży w Zespole Szkół im. Leśników Polskich w Motarzynie. Zajęcia odbywały się z uczniami siódmej i ósmej klasy w wymiarze 2 godzin lekcyjnych. Tematem warsztatów były " Zawody prawnicze". Młodzież dowiedziała się
- Szczegóły
Zachęcamy do zapoznania się z naszymi e-planszami. Link znajduje się poniżej:
- Szczegóły
Zapraszamy do zapoznania się z e-planszami. Linki znajdują się poniżej:
UPRAWIENI DO KORZYSTANIA Z NIEODPŁATNYCH ŚWIADCZEŃ
Strona 1 z 8