Umowa darowizny jest umową nazwaną uregulowaną w przepisach kodeksu cywilnego (art. 888-902 k.c.). Na mocy tejże umowy darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Skutkiem umowy darowizny własność określonego przedmiotu, mocą woli darczyńcy przechodzi na inną dowolnie wybraną przez niego osobę. Tak więc darowizna ze względu na swój najistotniejszy skutek prowadzi do utraty własności określonego składnika majątkowego po stronie darczyńcy. Nie oznacza to bynajmniej, że takie przeniesienie ma charakter definitywny i nieodwracalny. Niezależnie od motywów jakimi kierował się darczyńca przy dokonywaniu darowizny (te mogą być bowiem dowolne) każdą darowiznę można odwołać. Pod pewnymi jednak warunkami zarówno formalnymi jak i materialnoprawnymi.

Umowa o dożywocie lub umowa dożywocia (zwana potocznie i historycznie dożywociem) jest  rodzajem umowy cywilnoprawnej, na mocy której właściciel nieruchomości, zobowiązując się zapewnić drugiej stronie czynności prawnej dożywotnie utrzymanie, przenosi na nią własność tej nieruchomości. Umowa dożywocia uregulowana jest wprost w przepisach kodeksu cywilnego funkcjonując w grupie tzw. nazwanych umów cywilnoprawnych (art. 908-916 kodeksu cywilnego). W art. 908 k.c. ustawodawca wskazuje na przykładowy katalog obowiązków jakie przejmuje na siebie osoba zobowiązana z umowy tj. ta na którą następuje przeniesienie własności nieruchomości.

Ludzie często pytają, czy warto za życia przekazywać majątek swoim dzieciom. Jest to pytanie, na które życiowo trudno odpowiedzieć, ale z punktu widzenia prawa jest to już o wiele łatwiejsze. Prawo w interesie stron wymaga, aby do przeniesienia własności nieruchomości doszło przed notariuszem.

Dnia 12 grudnia w wymiarze 4 godzin lekcyjnych w Bibliotece Publicznej w Bukowcu odbyły się warsztaty edukacyjne.

Zachęcamy do zapoznania się z E-poradnikami, linki znajdują się poniżej:

 
 

Zapraszamy do zapoznania się z e-planszami. Linki znajdują się poniżej:

PRZEDAWNIENIE 

JAKIE DOKUMENTY PRZYGOTOWAĆ

W dniu 15 grudnia  2023r.  odbyły się warsztaty dla młodzieży w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Polskich Olimpijczyków w Warlubiu w  wymiarze 2 godzin lekcyjnych. Tematem warsztatów był " HEJT - mowa nienawiści". Młodzież dowiedziała się

Do jednym z obowiązków pracownika samorządowego należy stałe podnoszenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych, co wynika wprost z art. 24 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2022 r. poz. 530 – dalej „u.p.s.”). Z kolei przepisy art. 29 u.p.s. określają zasady podnoszenia umiejętności i kwalifikacji zawodowych wskazując, że pracownicy samorządowi uczestniczą w różnych formach podnoszenia wiedzy i kwalifikacji zawodowych (§ 1), a w planach finansowych jednostek, o których mowa w art. 2, przewiduje się środki finansowe na podnoszenie wiedzy i kwalifikacji zawodowych (§ 2). Szczegółowe uregulowania w tym zakresie można jednak znaleźć dopiero w art. 1031–1036 k.p., które stosownie do art. 43 § 1 u.p.s. mają odpowiednie zastosowanie do spraw nieuregulowanych w ustawie o pracownikach samorządowych.

Pojęcie alimentów kojarzy się przede wszystkim z obowiązkiem utrzymania dzieci przez ich rodziców. Jednak polski system prawny rozciąga obowiązek alimentacyjny również na innych członków rodziny, w tym na rodziców. Zasadność takiego rozwiązania wynika z zasady solidarności rodzinnej i obowiązku wzajemnego wsparcia. Szczególnie istotne jest to w przypadku rodziców chorych, którzy sami nie są w stanie zadbać o swoje podstawowe potrzeby. Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie zasad i warunków, na jakich dorosłe dzieci mogą być zobowiązane do płacenia alimentów na swoich rodziców.

Dnia 17 października 2023 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Drzycimiu odbyły się warsztaty o tematyce związanej z seniorami w wymiarze 45 minut, a dokładnie:

  1. Senior jako konsument,
  2. Senior jako spadkodawca,
  3. Senior jako pokrzydzony