- Szczegóły
Częstokroć w mojej praktyce prawniczej spotykam się z pytaniem ze strony beneficjentów nieodpłatnej pomocy prawnej czy uznanie winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego ma jakiekolwiek znaczenie dla roszczeń w sprawie o podział majątku wspólnego po rozwodzie? Na tak postawione pytanie można udzielić tylko jednej odpowiedzi a mianowicie: wina w rozkładzie pożycia małżeńskiego stron w postępowaniu w sprawie o rozwód nie ma żadnego znaczenia prawnego dla przyszłych roszczeń między małżonkami w sprawie o podział majątku wspólnego. Panujące niesłusznie przeświadczenie, że orzeczenie o winie przekłada się na sposób podziału majątku wspólnego stron jest najczęściej popełnianym lapsusem myślowym stron rozwodzących się.
- Szczegóły
Kto jest sygnalistą?
Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 14 czerwca 2024 roku o ochronie sygnalistów (Dz.U. z 2024 r., poz. 928) sygnalistą jest osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą, w tym:
1) pracownik;
2) pracownik tymczasowy;
3) osoba świadcząca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej;
4) przedsiębiorca;
5) prokurent;
6) akcjonariusz lub wspólnik;
- Szczegóły
Dnia 17.10.2024r. w Bibliotece publicznej w Pruszczu w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych odbyły się warsztaty edukacyjne.
- Szczegóły
Dnia 17.10.2024r. w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Osiu w wymiarze 1 godziny lekcyjnej odbyły się warsztaty edukacyjne.
- Szczegóły
Zachęcamy do zapoznania się z E-poradnikami, linki znajdują się poniżej:
- Szczegóły
Zapraszamy do zapoznania się z e-planszami. Linki znajdują się poniżej:
- Szczegóły
Wiele osób chce ogłosić upadłość konsumencką będąc - jak to same określają - w trudnej sytuacji finansowej lub materialnej. Dopytane o dokładne wyjaśnienie ich położenia ekonomicznego precyzują, iż jest im trudno spłacać długi, ale jakoś to im się udaje, choć często mówią, iż mają już tego dość i chciałyby ogłosić upadłość. Wtedy właśnie powstaje potrzeba dokładnego wyjaśnienia im w jakiej sytuacji mają prawo wszcząć postępowanie upadłościowe.
- Szczegóły
Dnia 6 czerwca w wymiarze 1 godziny lekcyjnej odbyły się warsztaty edukacyjne dla pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Osiu.
- Szczegóły
Problematyka pozwu jest obszerna i wielowątkowa. Omawianie jej należy rozpocząć od analizy art. 187 kodeksu postępowania cywilnego. Jest to przepis o elementarnym charakterze, stanowiący o wymogach formalnych pozwu. Zgodnie z § 1, pozew powinien zawierać (a zatem mowa tu o elementach obligatoryjnych):
- dokładne określone żądanie, a w sprawach o prawa majątkowe także oznaczenie wartości przedmiotu sporu, chyba że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna;
- przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie, a w miarę potrzeby uzasadniających również właściwość sądu;
- informacje, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia.
- Szczegóły
Wyjaśnienia wymaga, że zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o dodatkach mieszkaniowych (Dz.U. z 2021 r. poz. 2021 r. z późn. zm. - dalej „u.d.m.”), wysokość dodatku mieszkaniowego stanowi różnicę między wydatkami, o których mowa w ust. 3-6, przypadającymi na normatywną powierzchnię użytkową zajmowanego lokalu mieszkalnego, a kwotą stanowiącą wydatki poniesione przez osobę otrzymującą, z zastrzeżeniem ust. 2, dodatek w wysokości 15% dochodów gospodarstwa domowego - w gospodarstwie jednoosobowym. W myśl zaś art. 6 ust. 6 u.d.m. jeżeli osoba ubiegająca się o dodatek mieszkaniowy zamieszkuje w lokalu mieszkalnym lub domu niewchodzącym w skład mieszkaniowego zasobu gminy, do wydatków przyjmowanych dla celów obliczenia dodatku mieszkaniowego zalicza się:
Strona 1 z 9