- Szczegóły
Czym jest wspólnota mieszkaniowa?
Definicja wspólnoty mieszkaniowej znajduje się w art. 6 ustawy o własności lokali. Zgodnie z definicją wspólnotę mieszkaniową tworzą właściciele, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana. Wspólnota mieszkaniowa jest zatem jednostką organizacyjną nieposiadająca osobowości prawnej do której przystępuje się przymusowo w momencie nabycia lokalu w danej nieruchomości. Wspólnota mieszkaniowa może posiadać firmę, siedzibę jak również numer NIP i REGON.
- Szczegóły
Dnia 30.09.2024r. w wymiarze 5 godzin lekcyjnych w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Obrowie odbyły się warsztaty edukacyjne.
- Szczegóły
Wprowadzenie
Zjawisko przemocy domowej jest jednym z poważniejszych problemów społecznych, z którym ustawodawcy próbują przeciwdziałać poprzez wprowadzanie nowych przepisów prawnych. Jednym z nowszych rozwiązań jest ustawa antyprzemocowa, Art. 15a tejże ustawy stanowi nową formę natychmiastowej ochrony ofiar przemocy domowej. Nowelizacja wprowadziła zmiany w zakresie eksmisji oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania się ze sprawcą przemocy, co znacząco zwiększyło poziom bezpieczeństwa ofiar.
- Szczegóły
Zachęcamy do zapoznania się z E-poradnikami, linki znajdują się poniżej:
- Szczegóły
Zapraszamy do zapoznania się z e-planszami. Linki znajdują się poniżej:
- Szczegóły
Orzeczenie rozwodu skutkuje przede wszystkim rozwiązaniem małżeństwa. Ma ono jednak także znaczenie prawne w różnych sferach życia byłych małżonków. Ze sprawami rozwodowymi wiąże się często konieczność uregulowania kwestii alimentów na dzieci, kontaktów z dziećmi czy też podziału majątku wspólnego. W stosunkach byłych małżonków pojawia się także w praktyce kwestia spłaty zobowiązań pieniężnych powstałych w trakcie trwania małżeństwa. Właśnie temu ostatniemu zagadnieniu poświęcony jest niniejszy artykuł.
- Szczegóły
Zgodnie z Ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Nieodpłatnym Poradnictwie Obywatelskim oraz Edukacji Prawnej (DZ. U. Z 2015 r. poz. 1255) powiat Toruński od dnia 1 stycznia 2024 r. realizuje zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
Od 1 stycznia 2024r. Punkt Niedopłatnej Pomocy Prawnej w powiecie Toruńskim prowadzi Zaborskie Towarzystwo Naukowe.
Na stronie internetowej https://www.powiattorunski.pl/lang,pl , a także na stronie poświęconej darmowej pomocy prawnej https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/ znajdują się informacje komu, w jakich przypadkach i w jakim zakresie przysługiwać będzie nieodpłatna pomoc prawna.