Instytucja kształtowała się przez wiele lat.  Regulacja prawna ksiąg wieczystych odbywa się historycznie poza k.c.  Drugi system prowadzony na podstawie ustawy to Ewidencja gruntów i budynków prowadzona jest z kolei przez Starostów. Są to 2 systemy, a współpraca między nimi nie zawsze przebiega prawidłowo. Np. Dział I jest następstwem ewidencji. Aktem, który reguluje prowadzenie ksiąg wieczystych jest ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece. Księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Księgi wieczyste zakłada i prowadzi się dla nieruchomości.  Księgi wieczyste mogą być także prowadzone w celu ustalenia stanu prawnego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu z posiadania. Tam znajdziemy  informacje  jak prowadzone są księgi wieczyste, w jaki sposób prowadzą je poszczególne sądy  rejonowe.

Regulacje dotyczące Postępowania wieczystoksięgowego znajdują się w k.p.c – przepisy od art. 626 (1) do 623(13) k.p.c.

Prawo polskie przewiduje sytuację, w której ten sam przedmiot może być własnością więcej niż jednej osoby. Zgodnie bowiem z art. 195 Kodeksu cywilnego własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność). Może ona dotyczyć wszystkich rzeczy w rozumieniu art. 45 Kodeksu cywilnego, tj. zarówno ruchomości (np. samochodu), jak i nieruchomości (np. lokalu mieszkalnego).

Zachęcamy do zapoznania się z E-poradnikami, linki znajdują się poniżej:

 

Poniżej przedstawiamy listę jednostek nieodpłatnego poradnictwa na rok 2024r.:

Lista_jednostek_nieodpłatnego_poradnictwa_2024.pdf

Zapraszamy do zapoznania się z e-planszami. Linki znajdują się poniżej:

ZACHOWEK 

RODZAJE ZATRUDNIENIA 

Dnia 04.06.2024r. odbyły się warsztaty edukacyjne na rzecz stowarzyszenia PZN Koło Powiatowe w Kościerzynie w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych.

Sprawy o rozwód podlegają rozpoznaniu w trybie odrębnego postępowania dla spraw małżeńskich, unormowanego w art. 425 – 4461 Ustawy z dnia 17 listopada 1964r. Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz.U.2023 r., poz.1550 ze zm.)., w ramach których znajdują się także szczególne przepisy dla spraw o rozwód i separację (art. 436-4461 k.p.c.). Zgodnie z art. 57 § 1 Ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz.U. 2020 r., poz. 1359 ze zm.) w pozwie o rozwód należy podać, które z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia. Wniosek ten jest zbędny, gdy małżonkowie zgodnie żądają zaniechania orzekania o winie (art. 57 § 2 k.r.o.).

Dnia 28.09.2023r. w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Strzeleckiej 9 w Kościerzynie odbyły się warsztaty, które trwały 1,5 godziny. Tematem spotkania były zadłużenia. Pani dor. ob. Bogumiła Turzyńska wyjaśniła pojęcia takie jak dług, dłużnik, wierzyciel czy zadłużenie, jakie są powody, że się zadłużamy i co się dzieje, gdy zaczynają się problemy ze spłatą i nie płacimy zobowiązań.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi e-poradnikami. Link znajduje się poniżej:

DZIEDZICZENIE I SPADEK CZ. II

Zapraszamy do zapoznania się z e-planszami. Linki znajdują się poniżej:

 

UPRAWIENI DO KORZYSTANIA Z NIEODPŁATNYCH ŚWIADCZEŃ

METODY OSZUSTW