- Szczegóły
Nie wszystkie dzieci mają możliwość wychowywania się w pełnej rodzinie. Niemniej jednak rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów (art. 113 § 1 k.r.o.). Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej (art. 113 § 2 k.r.o.).
- Szczegóły
Długotrwała niezgodność pomiędzy rzeczywistym stanem posiadania a formalnym stanem własności może zostać skorygowana na podstawie instytucji zasiedzenia. W tej instytucji przejawia się bowiem korygująca prawo funkcja posiadania. Osoba właściciela, jak i rodzaj nieruchomości nie mają wpływu na możliwość objęcia danej nieruchomości zasiedzeniem. Usunięcie długotrwałej niezgodności między stanem prawnym a stanem posiadania jest umożliwione dzięki tej instytucji przez usankcjonowanie stanu faktycznego.
- Szczegóły
Zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu cywilnym zostało uregulowane w art. 102 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (t.j. Dz.U.2021.2257). Powyższa procedura ma na celu, aby Strona nie uiszczała opłat sądowych i nie ponosiła wydatków związanych z postępowaniem sądowym. Na koszty sądowe , od których zwolniona jest Strona składają się opłaty - wpis, opłata kancelaryjna - i wydatki np. wynagrodzenia tłumaczy, kuratorów, biegłych, koszty podróży.
- Szczegóły
Czasami występują sytuacje, w których zachodzi konieczność zmiany wierzyciela. W takim przypadku wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania (art. 509 § 1 k.c.).
- Szczegóły
Wiele osób samodzielnie prowadzących gospodarstwo domowe nie jest w stanie samodzielnie zaciągnąć zobowiązania. Chcąc zaciągnąć zobowiązanie muszą poszukać poręczyciela, inaczej nazywanego także żyrantem. Udzielenie poręczenia następuje przez zawarcie umowy poręczenia. Przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał (art. 876 § 1 k.c.).
- Szczegóły
Zachęcamy do zapoznania się z E-poradnikami, linki znajdują się poniżej:
- Szczegóły
Zapraszamy do zapoznania się z e-planszami. Linki znajdują się poniżej:
- Szczegóły
W dniu 21 maja 2024 roku w godz. 10.15-11.45 w Klubie Seniora "+" w Gniewkowie przy Placu 700-lecia 16 zostało przeprowadzone spotkanie w ramach edukacji prawnej.
- Szczegóły
Dnia 09.04.2024r. w Klubie Seniora+ w Gniewkowie w godzinach 9.30-11.45 odbyły się warsztaty dotyczące edukacji prawnej.
- Szczegóły
Warunkowe umorzenie postępowania karnego jest prawnokarną reakcją na czyn przestępny sprawcy, która wiąże się z przypisaniem mu faktu popełnienia przestępstwa i winy, ale bez konsekwencji w postaci skazania i wymierzenia kary, a wręcz przeciwnie – z zakończeniem prowadzonego postępowania karnego
Strona 1 z 4