- Szczegóły
W stosunkach pomiędzy przedsiębiorcami dość często występują opóźnienia w regulowaniu wystawionych faktur z tytułu wyświadczonej usługi bądź dostarczonego towaru. Niektórzy uczestnicy obrotu gospodarczego akceptują wspomniany stan rzeczy i zezwalają na opłacanie należnych im świadczeń z uchybieniem terminu podanego w dokumencie księgowym. Inni nie tolerują omawianej praktyki, wobec czego podejmują działania windykacyjne, w tym kierują pisemne wezwania do zapłaty na właściwy do doręczeń adres nierzetelnego kontrahenta. Poza zaległością z faktury, domagają się zaspokojenia odsetek, jak również kosztów obsługi prawnej, o ile takowe zostały przez nich poniesione. Niemniej, niezależnie od tego, czy konkretny przedsiębiorca podejmuje stosowne kroki w celu odzyskania przysługującej mu wierzytelności, na mocy art. 10 ustawy z dnia 8 marca 2013 roku o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (dalej jako „u.t.h.”) przysługuje mu możliwość domagania się zapłaty przez nierzetelnego kontrahenta tzw. rekompensaty za odzyskiwanie należnego świadczenia.
- Szczegóły
Z chwilą wydania uchwały Sądu Najwyższego z dnia 22 lipca 2020 roku (sygn. akt: III CZP 31/19) rozwiązano wątpliwości, co do możliwości dochodzenia przez poszkodowanych, którzy doznali uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, roszczeń majątkowych z tytułu kosztów opieki sprawowanej przez osoby bliskie. Niemniej, w dalszym ciągu społeczna świadomość opisanego uprawnienia jest niższa niż można byłoby zakładać, wobec czego zasadnym pozostaje upowszechnianie informacji we wspomnianym zakresie, tak aby trafiła do jak najszerszego grona odbiorców, przez co rozumieć w szczególności należy sprawców określonych szkód osobowych, a także samych poszkodowanych.
- Szczegóły
Częstym problemem wśród właścicieli lokali mieszkalnych są opóźnienia najemców w terminowym opłacaniu czynszu. Omawiane zagadnienie nabiera szczególnego znaczenia w kontekście umów zawieranych na czas oznaczony, w których stosunkowo często wykorzystuje się postanowienia o możliwości ich natychmiastowego wypowiedzenia przez wynajmującego na wypadek nieterminowego regulowania czynszu, przekraczającego parę bądź paręnaście dni od pierwotnej daty płatności.
- Szczegóły
Dnia 15.10.2024r. w grupie Wolontariat 50+ w wymiarze 5 godzin lekcyjnych odbyły się warsztaty edukacyjne.
- Szczegóły
Zachęcamy do zapoznania się z E-poradnikami, linki znajdują się poniżej:
- Szczegóły
Zapraszamy do zapoznania się z e-planszami. Linki znajdują się poniżej:
- Szczegóły
Zgodnie z Ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Nieodpłatnym Poradnictwie Obywatelskim oraz Edukacji Prawnej (DZ. U. Z 2015 r. poz. 1255) powiat Kartuski od dnia 1 stycznia 2024 r. realizuje zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
Od 1 stycznia 2024r. Punkt Niedopłatnego Poradnictwa Obywatelskiego w powiecie Kartuskim prowadzi Zaborskie Towarzystwo Naukowe.
Na stronie internetowej https://www.kartuskipowiat.com.pl/ , a także na stronie poświęconej darmowej pomocy prawnej https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/ znajdują się informacje komu, w jakich przypadkach i w jakim zakresie przysługiwać będzie nieodpłatna pomoc prawna.