Jak świadomie i z rozwagą podjąć decyzję o upadłości konsumenckiej by odbudować życie po wyjściu ze spirali zadłużenia 

Podstawę prawną dla przeprowadzenia procesu oddłużenia osoby fizycznej, która wpadła  w tzw. spiralę zadłużenia stanowi ustawa Prawo upadłościowe, której kolejna duża nowelizacja - bardzo korzystna dla konsumenta - obowiązuje od 24 marca 2020r. Od tego momentu wina konsumenta nie jest przeszkodą w kwestii zgłoszenia upadłości. Wpływa jedynie na warunki oddłużenia po ogłoszeniu bankructwa.

W dniach 02.09-23.09. w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gościnie wymiarze 4 godzin lekcyjnych odbyły się warsztaty.

Czasami w postępowaniach sądowych sąd musi skorzystać z opinii biegłego. Opinia taka jest potrzebna wtedy kiedy potrzebne są wiadomości specjalne. Wiadomości specjalne w tym rozumieniu to wiedza ekspercka, wykraczająca poza wiedzę przeciętnie wykształconej osoby, wynikająca z określonych dziedzin (innych niż prawo), wsparta doświadczeniem zawodowym biegłego i zgodna z zasadami logiki.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, to tzw. zwolnienie dyscyplinarne. Ten przewidziany kodeksem pracy tryb znaleźć może zastosowanie do rozwiązania przez pracodawcę każdego typu umowy o pracę, także umów na czas określony, na zastępstwo, czy na okres próbny, z każdym pracownikiem, nawet szczególnie chronionym przez przepisy prawa pracy. Jest to wyjątkowy tryb, który może być zastosowany tylko wówczas, kiedy wystąpi jedna z trzech przyczyn, wskazanych w Kodeksie pracy. O tym, że jest to tryb szczególny, świadczy również fakt, że nawet kiedy zachodzi podstawa do jego zastosowania, pracodawca nie ma obowiązku wypowiadania umowy o pracę. Ta decyzja należy do jego swobodnego uznania.

Zachęcamy do zapoznania się z E-poradnikami, linki znajdują się poniżej:

 

Zapraszamy do zapoznania się z e-planszami. Linki znajdują się poniżej:

MAJĄTEK WSPÓLNY MAŁŻONKÓW 

MOBBING

Zgodnie z Ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Nieodpłatnym Poradnictwie Obywatelskim oraz Edukacji Prawnej (DZ. U. Z 2015 r. poz. 1255) powiat Kołobrzeski od dnia 2 stycznia 2024 r. realizuje zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Od 2 stycznia 2024r. Punkt Niedopłatnego Poradnictwa Obywatelskiego w powiecie Kołobrzeskim prowadzi Zaborskie Towarzystwo Naukowe.

https://darmowapomoc.com.pl/punkty-pomocy/zachodnio-pomorskie/powiat-kolobrzeski-npo/169-punkty-pomocy/3400-powiat-kolobrzeski-npo

 

Na stronie internetowej https://www.powiat.kolobrzeg.pl/, a także na stronie poświęconej darmowej pomocy prawnej https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/ znajdują się informacje komu, w jakich przypadkach i w jakim zakresie przysługiwać będzie nieodpłatna pomoc prawna.