W dniu 29 września 2023r.odbyły się warsztaty skierowane dla seniorów w Świętojańskim Klubie Seniora w Stargardzie. Radca prawny Zuzanna

W dniu 31.10.2023r. odbyły się warsztaty dla młodzieży w Zespole Szkół Nr 2 w Stargardzie w wymiarze 2 godzin lekcyjnych. Uczniowie poznali specyfikę pracy eadcy prawnego, adwokata, notariusza, komornika, sędziego i prokuratora oraz w jaki sposób wygląda ścieżka dojścia do poszczególnych zawodów prawniczych. Zdobyli wiedzę w zakresie podstawowych pojęć prawnych i instytucji prawnych z zakresu prawa cywilnego, prawa karnego i prawa pracy. Tematy jakie zostały poruszone podczas spotkania dotyczyły m.in. :

Pani Anna samotnie wychowuje córkę. Ojciec dziecka mimo tego, że płaci regularnie alimenty nigdy się z nią nie spotkał. Córka jest coraz starsza i coraz częściej zadaje pytania o ojca . oraz o to dlaczego ma inne nazwisko niż mama. Ostatnio zapytała wprost czy nie mogłaby zmienić nazwiska na matki. Skoro ojciec się nią nie interesuje i jest dla niej obcym człowiekiem to dlaczego nosi jego nazwisko? Ojciec dziecka ma ograniczone prawa rodzicielskie.

Pani Anna coraz częściej myśli o tym aby faktycznie to zrobić to znaczy zmienić córce nazwisko na swoje ale nie wie jak to zrobić i czy ma do tego prawo jeśli ojciec ma tylko ograniczone prawa rodzicielskie. Pani Anna zastanawia się też co z alimentami gdyby musiała wystąpić o pozbawienie ojca władzy rodzicielskiej.

Obawia się też, że może mieć problem z kontaktem z ojcem dziecka a nawet jak jej się to uda to nie wyrazi on zgody na tą zmianę.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi e-planszami. Link znajduje się poniżej:

DZIEDZICZENIE I SPADEK CZ. II

Zapraszamy do zapoznania się z e-planszami. Linki znajdują się poniżej:

UPRAWIENI DO KORZYSTANIA Z NIEODPŁATNYCH ŚWIADCZEŃ

METODY OSZUSTW

 PRZYJĘCIE I ODRZUCENIE SPADKU

 

Pani Barbara  2 miesiące temu straciła siostrę., która nie posiadała z tego co jej wiadomo żadnego majątku. Oprócz siostry ma jeszcze brata i wraz z nim zastanawiają się czy założyć po jej śmierci postępowanie spadkowe a  może lepiej odrzucić spadek bo nie ma pewności czy siostra nie pozostawiła po sobie jakiś długów? Obawiają się, że wtedy oni musieliby je spłacić bo są jedynymi spadkobiercami ponieważ siostra była samotna a rodzice nie zyją.

DAROWIZNA, COFNIĘCIE DAROWIZNY

   Pani Ewa prowadzi wraz z mężem gospodarstwo rolne. Posiadają kilkanaście hektarów ziemi. W skład gospodarstwa  wchodzą też zabudowania gospodarcze oraz dwupiętrowy budynek mieszkalny w którym zamieszkują wraz z najstarszą córką i jej rodziną ( dwójką dzieci i mężem). Ponieważ są coraz starsi i obydwoje mają problemy ze zdrowiem chcieliby przekazać jej gospodarstwo rolne wraz z zabudowaniami a sobie pozostawić tylko dom.

Rozwód - czy to jest trudne przeżycie? Zapewne tak, jeśli nie dla samych zainteresowanych to już na pewno dla ich dzieci. Czy wnosić o rozwód z orzekaniem o winie czy bez tego orzekania? Czy zawierać porozumienie rodzicielskie regulujące wszystkie sprawy dotyczące dzieci, czy czekać na rozstrzygnięcie sądu w tym przedmiocie?

Dnia 25 października 2022r. w Stargardzie w Domu Kolejarza, ul. Szczecińska 17 odbyły się warsztaty edukacyjne dla mieszkańców Powiatu Stargardzkiego oraz członków koła Polskiego Związku Osób Niedowidzących. Tematem spotkania było: Omówienie umów sprzedaży, najmu, służebności, dożywocia i pożyczki oraz omówienie zasad zawierania umów co do formy i treści, ich nieważność, zasady rozwiązywania.