- Szczegóły
Każdy człowiek od chwili urodzenia ma zdolność prawną (art. 8 § 1 k.c.). Natomiast pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletniości (art. 11 k.c.). Jednak czasami występują sytuacje, w których należy ograniczyć człowiekowi pełną zdolność do czynności prawnych. W takim przypadku należy skorzystać z ubezwłasnowolnienia częściowego. Osoba pełnoletnia może być ubezwłasnowolniona częściowo z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, jeżeli stan tej osoby nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego, lecz potrzebna jest pomoc do prowadzenia jej spraw (art. 16 § 1 k.c.).
- Szczegóły
- Ochrona przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę
- Szczegóły
Testament ustny – szczególna forma testamentu
Formy testamentów
Zgodnie z art. 941 oraz 942 Kodeksu Cywilnego - testament jest jednostronną czynnością prawną, w której testator osobiście dokonuje rozporządzenia swoim majątkiem na wypadek śmierci. Testament może dotyczyć wyłącznie jednego Spadkodawcy. Testamenty występują zarówno w formach zwykłych jak i szczególnych. Wybór konkretnej formy testamentu zależy od sytuacji Spadkodawcy i jego możliwości. Jednakże istotne jest, aby były spełnione przesłanki warunkujące ważność wybranej formy testamentu.
- Szczegóły
Zachęcamy do zapoznania się z E-poradnikami, linki znajdują się poniżej:
- Szczegóły
Dnia 14.08.2024r. w wymiarze 5 godzin lekcyjnych w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Radziejowie odbyły się warsztaty edukacyjne.
- Szczegóły
Zapraszamy do zapoznania się z e-planszami. Linki znajdują się poniżej:
- Szczegóły
Czasami jedna osoba decyduje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz drugiej osoby kosztem swojego majątku. Bezpłatne przekazanie świadczenia powinno nastąpić na podstawie umowy darowizny. Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku (art. 888 § 1 k.c.). Nie stanowi darowizny bezpłatne przysporzenie wynikające z zobowiązania do bezpłatnego świadczenia wynikające z umowy uregulowanej innymi przepisami, bądź zrzeczenia się prawa, którego jeszcze nie nabyto albo nabyto, lecz w taki sposób, że w razie zrzeczenia się prawo jest uważane za nienabyte (art. 889 § 1 pkt 1-2 k.c.). Zawierając umowę darowizny należy zwrócić uwagę na jej formę. Umowa darowizny powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego (art. 890 § 1 zd. 1 k.c.). Jednakże umowa darowizny zawarta bez
- Szczegóły
- Szczegóły
Czasami zdarza się, że jedna rzecz ma kilku właścicieli. W takim przypadku mamy do czynienia ze współwłasnością, przy czym należy wiedzieć, że każdy ze współwłaścicieli ma prawo do całej rzeczy, nie zaś do jej konkretnej części odpowiadającej udziałowi. Przykładem najczęstszych współwłasności są wspólność majątkowa małżeńska czy współwłasność majątku spadkowego po zmarłym.
- Szczegóły
Zachęcamy do zapoznania się z naszymi e-planszami. Link znajduje się poniżej:
Strona 1 z 12