• Ochrona przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę

Testament ustny – szczególna forma testamentu

Formy testamentów

Zgodnie z art. 941 oraz 942 Kodeksu Cywilnego - testament jest jednostronną czynnością prawną, w której testator osobiście dokonuje rozporządzenia swoim majątkiem na wypadek śmierci. Testament może dotyczyć wyłącznie jednego Spadkodawcy. Testamenty występują zarówno w formach zwykłych jak i szczególnych. Wybór konkretnej formy testamentu zależy od sytuacji Spadkodawcy i jego możliwości. Jednakże istotne jest, aby były spełnione przesłanki warunkujące ważność wybranej formy testamentu.

Zachęcamy do zapoznania się z E-poradnikami, linki znajdują się poniżej:

 
 
 

Dnia 14.08.2024r. w wymiarze 1 godziny lekcyjnej w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Radziejowie odbyły się warsztaty edukacyjne.

Zapraszamy do zapoznania się z e-planszami. Linki znajdują się poniżej:

PRZEDAWNIENIE 

JAKIE DOKUMENTY PRZYGOTOWAĆ

Czasami jedna osoba decyduje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz drugiej osoby kosztem swojego majątku. Bezpłatne przekazanie świadczenia powinno nastąpić na podstawie umowy darowizny. Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku (art. 888 § 1 k.c.). Nie stanowi darowizny bezpłatne przysporzenie wynikające z zobowiązania do bezpłatnego świadczenia wynikające z umowy uregulowanej innymi przepisami, bądź zrzeczenia się prawa, którego jeszcze nie nabyto albo nabyto, lecz w taki sposób, że w razie zrzeczenia się prawo jest uważane za nienabyte (art. 889 § 1 pkt 1-2 k.c.). Zawierając umowę darowizny należy zwrócić uwagę na jej formę. Umowa darowizny powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego (art. 890 § 1 zd. 1 k.c.). Jednakże umowa darowizny zawarta bez

I. Definicja- Umowa dożywocia polega na zobowiązaniu się przez zbywcę nieruchomości do przeniesienia jej na własność nabywcy, zaś nabywca zobowiązuje się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie poprzez dokonanie świadczeń ciągłych lub okresowych do śmieci zbywcy (np. przyjęcie uprawnionego przez zobowiązanego jako domownika, dostarczenie mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnienie odpowiedniej pomocy i pielęgnowania w chorobie) czy jednorazowego np. wyprawić mu pogrzeb.

Czasami zdarza się, że jedna rzecz ma kilku właścicieli. W takim przypadku mamy do czynienia ze współwłasnością, przy czym należy wiedzieć, że każdy ze współwłaścicieli ma prawo do całej rzeczy, nie zaś do jej konkretnej części odpowiadającej udziałowi. Przykładem najczęstszych współwłasności są wspólność majątkowa małżeńska czy współwłasność majątku spadkowego po zmarłym.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi e-planszami. Link znajduje się poniżej:

DZIEDZICZENIE I SPADEK CZ. II

PRAWA DLA KOBIET CZ. II

Zapraszamy do zapoznania się z e-planszami. Linki znajdują się poniżej:

UPRAWIENI DO KORZYSTANIA Z NIEODPŁATNYCH ŚWIADCZEŃ

METODY OSZUSTW

MAJĄTEK WSPÓLNY MAŁŻONKÓW – Z CZEGO KONKRETNIE SIĘ SKŁADA

MOBBING