Zachęcamy do zapoznania się z E-poradnikami, linki znajdują się poniżej:

 
 

Zapraszamy do zapoznania się z e-planszami. Linki znajdują się poniżej:

PRZEDAWNIENIE 

JAKIE DOKUMENTY PRZYGOTOWAĆ

Zgodnie z Ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Nieodpłatnym Poradnictwie Obywatelskim oraz Edukacji Prawnej (DZ. U. Z 2015 r. poz. 1255) powiat Szczecinecki od dnia 1 stycznia 2024 r. realizuje zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Od 1 stycznia 2024r. Punkt Niedopłatnej Pomocy Prawnej w powiecie Szczecineckim prowadzi Zaborskie Towarzystwo Naukowe.

https://darmowapomoc.com.pl/punkty-pomocy/zachodnio-pomorskie/powiat-szczecinecki-punkt-nr-1/169-punkty-pomocy/2022-powiat-szczecinecki-punkt-nr-1

Na stronie internetowej https://powiat.szczecinek.pl/, a także na stronie poświęconej darmowej pomocy prawnej https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/ znajdują się informacje komu, w jakich przypadkach i w jakim zakresie przysługiwać będzie nieodpłatna pomoc prawna.

Szanowni Państwo!

Informujemy, że od 1 stycznia 2023r. Zaborskie Towarzystwo Naukowe nie prowadzi punktu nieodpłatnej pomocy prawnej dla powiatu Szczecineckiego.

W dniu 23 grudnia 2022 roku (piątek) nieodpłatne porady prawne w Szczecinku będą świadczone przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość.  

Dnia 15 listopada 2022r. odbyło się kolejne spotkanie edukacyjne w Centrum Konferencyjnym Zamek w Szczecinku ul. Mickiewicza 2. Tym razem spotkanie kierowane  było nie tylko dla seniorów. Uczestnikami byli mieszkańcy powiatu szczecineckiego oraz słuchacze Uniwersytetu III Wieku.

W miesiącu październiku 2022 roku odbyły się spotkania edukacyjne dla seniorów w Szczecinku w Domu Dziennego Pobytu "Złota Jesień" ul. Połczyńska 2a, które prowadziła adwokat i doradca obywatelski Małgorzata Radej.

Zapraszamy do zapoznania się z E-poradnikami. Link znajduję się poniżej:

 

DZIEDZICZENIE I SPADEK

PRAWA DLA KOBIET

ŚRODOWISKO PRACY

Co do zasady obowiązek alimentacyjny wobec dzieci istnieje bez niezbędności wydawania w sprawie wyroku. Jeżeli kwestia ta nie jest uregulowana, to nie ma potrzeby sądowego stwierdzania jego wygaśnięcia. Jeśli jednak w sprawie został wydany wyrok albo została zawarta ugoda, na podstawie której zasądzono alimenty, to stwierdzenie jego wygaśnięcia również musi być dokonane przez sąd.

Oświadczenie może zostać złożone w sądzie spadku w toku postępowania o stwierdzenie praw do spadku, jak również może zostać złożone w sądzie rejonowym, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania lub pobytu składającego oświadczenia, lub przed notariuszem.

Spadkobierca ma 4 możliwości działania w zakresie złożenia oświadczeń spadkowych:

1) złożenie oświadczenia o prostym przyjęciu spadku,

2) złożenie oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza,

3) złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku,

4) nieskładania żadnego oświadczenia.

Każda z powyższych czynności (albo jej brak) ma określone konsekwencje prawne.

Proste przyjęcie spadku:

Złożenie takiego oświadczenia powoduje, że spadkobierca odpowiada za długi spadkowe bez żadnych ograniczeń. To znaczy, że możliwa jest sytuacja w której wartość długów pochodzących ze spadku, które spadkobierca musi spłacać, będzie wielokrotnie wyższa niż wartość korzyści, jakie ze spadku otrzymał.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza:

W tym przypadku odpowiedzialność spadkobiercy za długi spadkowe podlega ograniczeniu do wysokości stanu czynnego spadku, który został określony w spisie inwentarza. Nie oznacza to, że możliwość dochodzenia długu od spadkobiercy ograniczona jest jedynie do przedmiotów pochodzących ze spadku, możliwe jest dochodzenie jego zapłaty z całego majątku spadkobiercy, ale jedynie do wartości określonej jak wyżej.

Jeśli przed złożeniem oświadczenia nie został sporządzony spis inwentarza, wtedy sąd wyda postanowienie o jego sporządzeniu.

W przypadku, gdy przynajmniej jeden spadkobierca złożył ww. oświadczenie, to spadkobierców, którzy nie złożyli żadnego oświadczenia również traktuje się jakby złożyli oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Odrzucenie spadku:

W tym przypadku spadkobierca odrzucający spadek jest traktowany, jakby nie dożył dnia jego otwarcia. Ma to istotne znaczenie dla dalszego postępowania, gdyż implikuje konieczność złożenia stosownych oświadczeń przez osoby będące w kręgu jego spadkobierców ustawowych.

Termin:

Złożenie oświadczeń z punktów 1 – 3 musi nastąpić w ciągu 6 miesięcy od dowiedzenia się przez spadkobiercę o tytule swojego powołania do spadku (czyli najczęściej od uzyskania wiadomości o śmierci spadkodawcy). W przypadku, gdy termin ten nie zostanie zachowany, wówczas oświadczenia nie można już złożyć i mamy do czynienia z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.