Dnia 25 marca 2025 roku w punkcie nieodpłatnych porad obywatelskich Skarszewach w wymiarze 5 godzin lekcyjnych odbyły się warsztaty edukacyjne dla mieszkańców oraz pracowników i podopiecznych Stowarzyszenia „Integracja na plus”

Pomoc społeczna w Polsce funkcjonuje w oparciu o przepisy ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. 2023 r., poz. 155 ze zm.). Jej celem jest wsparcie osób i rodzin w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie samodzielnie pokonać. Oto przegląd głównych rodzajów zasiłków, jakie można uzyskać w ramach systemu pomocy społecznej, wraz z opisem warunków przyznania.

Czym jest zachowek?

Zachowek jest instytucją prawną uregulowaną w polskim Kodeksie cywilnym (art. 991–1011). Ma na celu ochronę interesów najbliższych członków rodziny zmarłego, którzy zostali pominięci w testamencie lub którzy otrzymali mniej, niż przewidują przepisy o zachowku. Prawo do zachowku przysługuje określonej grupie osób i ma na celu zagwarantowanie im minimalnej części wartości spadku.

Odrzucenie spadku to istotne narzędzie prawne, pozwalające uniknąć odpowiedzialności za długi zmarłego. Poniżej przedstawiam szczegółowy poradnik dotyczący tego, jak skutecznie odrzucić spadek, zarówno w imieniu własnym, jak i w imieniu małoletniego dziecka.

Dnia 04.10. w punkcie nieodpłatnych porad obywatelskich w Skarszewach w wymiarze 5 godzin lekcyjnych odbyły się warsztaty edukacyjne dla mieszkańców gminy Skarszewy

Zachęcamy do zapoznania się z E-poradnikami, linki znajdują się poniżej:

 
 
 

Zapraszamy do zapoznania się z e-planszami. Linki znajdują się poniżej:

KORZYŚCI Z MEDIACJI 

PRAWNIK, MECENAS, ADWOKAT – CZYM SIĘ RÓŻNIĄ

Testament to jeden z najważniejszych dokumentów, który każdy z nas może sporządzić w swoim życiu. Jest to oświadczenie woli, w którym określamy, co ma się stać z naszym majątkiem po naszej śmierci. W polskim prawie cywilnym wyróżniamy kilka rodzajów testamentów, które różnią się formą oraz wymaganiami co do ich ważności. Poniżej przedstawiam przegląd dostępnych opcji, które umożliwiają każdemu dostosowanie formy testamentu do indywidualnych potrzeb i okoliczności.

Aby prawidłowo napisać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, należy spełnić następujące wymagania formalne:

  • Wskazanie właściwego sądu rejonowego
  • Wniosek należy złożyć do sądu rejonowego właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy. Jeśli jest ono nieznane, wówczas do sądu, w którego okręgu znajduje się majątek spadkowy lub jego część.
  • Dane wnioskodawcy i uczestników postępowania

Obowiązek alimentacyjny zgodnie z polskim prawem ciąży na krewnych w linii prostej, w tym rodzicach i dzieciach, a także na rodzeństwie. Dalsi krewni również mogą być obowiązani, ale w pierwszej kolejności zobowiązani są do alimentacji ci bliżsi krewni. W przypadku dzieci, rodzice są obowiązani do świadczeń alimentacyjnych wobec dziecka, które nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. W przypadku rozwodu, obowiązek alimentacyjny może być wymuszony wobec byłego małżonka.