Pan Paweł bardzo wcześnie został ojcem i bardzo szybko musiał dorosnąć .Niestety jego Partnerka i matka dziecka nie dorosła do bycia matką i po kilku miesiącach zostawiła pana Pawła z dzieckiem i wyjechała do innego miasta. Wówczas ojciec dziecka wystąpił o alimenty i zostały mu one przyznane ale bardzo niskie bo w kwocie zaledwie 400 zł bo takie wówczas były możliwości  finansowe matki dziecka. Obecnie synek ma 6 lat i coraz większe potrzeby. Pan Paweł się zastanawia czy alimenty można by zwiększyć tym bardziej, że matka dzieckiem się nie interesuje.

Pani Beata wychowuje sama  3 letniego synka. Z  ojcem dziecka rozstała się gdy dziecko miało rok. Partner notorycznie nadużywał alkoholu i bardzo często był agresywny.  Stwierdziła, że w tej sytuacji najlepiej będzie się wyprowadzić, wystąpić o alimenty i wychowywać dziecko samej. Tak też zrobiła ale problem polega na tym, że ojciec dziecka nadal nadużywa alkoholu i ją nachodzi , odgraża się że zabierze jej dziecko. Na ten moment nie mają ustalonego planu wychowawczego i nie pozwala ojcu spotykać się z dzieckiem z uwagi na jego problem z alkoholem Ostatnio coraz częściej zastanawia się nad wystąpieniem o odebranie ojcu dziecka praw rodzicielskich. Słyszała też, że można je tylko ograniczyć. Żeby podjąć właściwą decyzję chciałaby wiedzieć więcej na ten temat.

Dnia 23.10.2024r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie w wymiarze 5 godzin lekcyjnych odbyły się warsztaty edukacyjne dla uczniów.

Kto odpowiada za dług?

Oczywistą konsekwencją wynajmowania lokalu mieszkalnego od gminy (lokalu komunalnego) jest obowiązek opłacania na rzecz wynajmującego czynszu najmu oraz opłat za dostępne w lokalu media. Pozostaje pytanie czy za takie opłaty odpowiedzialny jest jedynie najemca, który podpisał umowę najmu z gminą czy również osoby stale z nim zamieszkujące. Odpowiedzią na powyższe pytanie jest treść artykułu 688 1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z powyższym artykułem za opłaty te odpowiadają solidarnie wszystkie pełnoletnie osoby zamieszkujące razem z najemcą. W przypadku jednak gdy osoba pełnoletnia zamieszkująca lokal jest zstępną najemcy (dzieckiem, wnukiem lub prawnukiem) i nie jest ona w stanie utrzymać się samodzielnie wówczas nie jest ona zobowiązana do uiszczania opłat. Ponadto wskazać należy, iż osoby pełnoletnie zamieszkujące lokal odpowiedzialne są za zapłatę czynszu jedynie za okres, w których stale zamieszkiwały w danym lokalu mieszkalnym. Innymi słowy za zapłatę czynszu nie są odpowiedzialne osoby, które np. jedynie odwiedzały sporadycznie rodziców czy dziadków.

Zachęcamy do zapoznania się z E-poradnikami, linki znajdują się poniżej:

 
 

Zapraszamy do zapoznania się z e-planszami. Linki znajdują się poniżej:

MAJĄTEK WSPÓLNY MAŁŻONKÓW 

MOBBING

 

Zgodnie z Ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Nieodpłatnym Poradnictwie Obywatelskim oraz Edukacji Prawnej (DZ. U. Z 2015 r. poz. 1255) powiat Goleniowski od dnia 1 stycznia 2024 r. realizuje zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Od 1 stycznia 2024r. Punkt Niedopłatnego Poradnictwa Obywatelskiego w powiecie Goleniowskim prowadzi Zaborskie Towarzystwo Naukowe.

https://darmowapomoc.com.pl/punkty-pomocy/zachodnio-pomorskie/powiat-goleniowski-npo/169-punkty-pomocy/2457-powiat-goleniowski-npo

Na stronie internetowej https://www.powiat-goleniowski.pl/, a także na stronie poświęconej darmowej pomocy prawnej https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/ znajdują się informacje komu, w jakich przypadkach i w jakim zakresie przysługiwać będzie nieodpłatna pomoc prawna.

Szanowni Państwo!

Informujemy, że od 1 stycznia 2023r. Zaborskie Towarzystwo Naukowe nie prowadzi punktu nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego dla powiatu Goleniowskiego.

 

W miesiącu listopadzie przeprowadzono cykl 10-ciu godzin zajęć edukacyjnych (5 spotkań) dla rodziców i nauczycieli w Przedszkolu Niepublicznym Wesołe Smyki w Goleniowie przy ul. Wojska Polskiego 10 A.

Często w swojej pracy spotykamy się z tymi określeniami. Warto wiedzieć  więcej co oznaczają i jakie dają uprawnienia .

Przedstawiciel ustawowy- osoba dokonująca czynności prawnej w cudzym imieniu, której źródłem umocowania są inne zdarzenia prawne niż czynność prawna reprezentowanego, tj. udzielenie przez niego pełnomocnictwa. Przedstawicielami ustawowymi mogą być osoby fizyczne, mające pełną zdolność do czynności prawnych.