- Szczegóły
W Szkole Podstawowej w Kołczygłowach w pażdzierniku 2024r. w wymiarze 2 godzin lekcyjnych odbyły się warsztaty edukacyjne.
- Szczegóły
Art. 60 § 1 krio stanowi, że małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Z kolei w myśl § 2 wskazanego wyżej przepisu, jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.
- Szczegóły
W aktualnym stanie gospodarczym regularnie dochodzi do zawarcia umowy sprzedaży przy wykorzystaniu internetu, co wiąże się również z odpowiednim zastosowaniem przepisów, dotyczących rękojmi za wady.
- Szczegóły
Zgodnie z art. 97 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania. Zgodnie z art. 97 § 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy. Władza rodzicielska powinna być wykonywana tak jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny (art. 95 § 3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
- Szczegóły
Zachęcamy do zapoznania się z E-poradnikami, linki znajdują się poniżej:
- Szczegóły
Zapraszamy do zapoznania się z e-planszami. Linki znajdują się poniżej:
- Szczegóły
W obecnych stosunkach gospodarczych, powszechnym stało się, oferowanie konsumentom kart przedpłaconych. Karty takie cieszą się ogromnym powodzeniem.
Karta przedpłacona, wydawana jest po dokonaniu wpłaty środków pieniężnych przez klienta na rzecz emitenta karty. W przypadku braku wykorzystania środków w zakreślonym terminie, w pierwszej kolejności należy odwołać się do postanowień regulaminów wystawiającego. Oczywistym jest, że na treść regulaminów emitenta nie ma wpływu klient korzystający z karty. Powyższe, skutkuje objęcie konsumenta szczególną ochroną jako „słabszego uczestnika umowy”.
- Szczegóły
Ogólną zasadną wynikającą z kodeksu cywilnego jest odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez zwierzęta.
Przyjmuje się, że odpowiedzialność ta może opierać się na różnych podstawach prawnych tj. na podstawie art. 415 lub 431 kodeksu cywilnego. Różnica we wskazanych przepisach sprowadza się do tego, że jeśli zwierzę hodowane, pozostające pod pieczą człowieka, wyrządziło szkodę w wyniku instynktownego zachowania, niezależnego od człowieka, wówczas podstawę odpowiedzialności będzie stanowił przepis art. 431 kodeksu cywilnego tzw. wina w nadzorze. Natomiast, jeśli zwierzę, które wyrządziło szkodę będzie kierowane przez człowieka, wówczas podstawą odpowiedzialności stanowi art. 415 kodeksu cywilnego. W obu przypadkach zastosowanie znajduje przepis art. 363 kodeksu cywilnego, określającego formy naprawienia szkody.
- Szczegóły
Kara ograniczenia wolności orzeczona na podstawie przepisów kodeksu karnego polega na:
– obowiązku wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne;
– potrąceniu od 10% do 25% wynagrodzenia za pracę w stosunku miesięcznym na cel społeczny wskazany przez sąd.
- Szczegóły
W dniu 28 września 2023 odbyły się warsztaty dla młodzieży z klas IV-VII w Szkole Podstawowej w Kołczygłowach w wymiarze 2 godzin lekcyjnych. Warsztaty miały na celu przybliżenie młodzieży funkcjonowania dóbr osobistych w internecie, ich ochrony oraz konsekwencji naruszenia. Wyjaśniono czym są dobra osobiste. Podano przykłady dóbr osobistych.
Strona 1 z 9