Dnia 20.11.2024r. w Klubie Seniora + w Barwicach  w wymiarze trzech godzin lekcyjnych odbyły się warsztaty edukacyjne. 

Dnia 13.11.2024r. w Stowarzyszeniu Nasza Gmina w Dalęcinie  w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych odbyły się warsztaty edukacyjne. 

Jeżeli nie ma już wspólności ustawowej pomiędzy małżonkami (byłymi małżonkami) - czy to w wyniku orzeczonego rozwodu czy zawarcia umowy o rozdzielność majątkową, to można dokonać podziału majątku wspólnego.

Zrzeczenie się dziedziczenia to odrzucenie przysługującego spadku jeszcze za życia spadkodawcy. Taka rezygnacja następuje poprzez zawarcie odpowiedniej umowy z osobą, po której ma się nabyć spadek po jej śmierci (spadkodawcą). Potencjalny spadkobierca na mocy tej umowy w pełni świadomie rezygnuje z przyjęcia po danym spadkodawcy jakiejkolwiek masy spadkowej, bez względu na to, jaką będzie ona miała wartość. Umowa tego rodzaju wywołuje skutki prawne dopiero w chwili śmierci spadkodawcy. Taką możliwość zrzeczenia się spadku gwarantuje art. 1048 kodeksu cywilnego. Aby jednak dokument był ważny to musi zostać zawarty w formie aktu notarialnego. Niezachowanie formy szczególnej aktu notarialnego powoduje nieważność czynności prawnej (art. 73 § 2 k.c.). Jednostronne oświadczenia spadkobiercy o zrzeczeniu się dziedziczenia nie wywołuje żadnego skutku prawnego.

  • Pierwszym krokiem, by otrzymać świadczenie wspierające jest uzyskanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia.Wniosek o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia należy skierować do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności (WZON) właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu. Składa się go w formie elektronicznej albo papierowej.

Zachęcamy do zapoznania się z E-poradnikami, linki znajdują się poniżej:i

 
 
 

Zapraszamy do zapoznania się z e-planszami. Linki znajdują się poniżej:

KORZYŚCI Z MEDIACJI 

PRAWNIK, MECENAS, ADWOKAT – CZYM SIĘ RÓŻNIĄ

Zgodnie z Ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Nieodpłatnym Poradnictwie Obywatelskim oraz Edukacji Prawnej (DZ. U. Z 2015 r. poz. 1255) powiat Szczecinecki od dnia 1 stycznia 2024 r. realizuje zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Od 1 stycznia 2024r. Punkt Niedopłatneo Poradnictwa Obywatelskiego w powiecie Szczecineckim prowadzi Zaborskie Towarzystwo Naukowe.

https://darmowapomoc.com.pl/punkty-pomocy/zachodnio-pomorskie/powiat-szczecinecki-punkt-nr-3

Na stronie internetowej https://powiat.szczecinek.pl/, a także na stronie poświęconej darmowej pomocy prawnej https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/ znajdują się informacje komu, w jakich przypadkach i w jakim zakresie przysługiwać będzie nieodpłatna pomoc prawna.

Szanowni Państwo!

Informujemy, że od 1 stycznia 2023r. Zaborskie Towarzystwo Naukowe nie prowadzi punktu nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego dla powiatu Szczecineckiego.

W miesiącu listopadzie i grudniu 2022 roku odbyły się kolejne spotkania z edukacji prawnej w powiecie szczecineckim, które prowadziła adwokat i doradca obywatelski Małgorzata Radej.