- Pierwszym krokiem, by otrzymać świadczenie wspierające jest uzyskanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia.Wniosek o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia należy skierować do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności (WZON) właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu. Składa się go w formie elektronicznej albo papierowej.
Ocena poziomu wsparcia może być przeprowadzana przez członków zespołu w miejscu zamieszkania osoby ubiegającej się o decyzję (lub innym wcześniej uzgodnionym). Skład ustalający, w celu określenia poziomu potrzeby wsparcia osoby zainteresowanej, dokonuje w jednym miejscu i czasie obserwacji, wywiadu bezpośredniego oraz oceny funkcjonowania.
Decyzja jest wydawana na czas ważności orzeczenia o niepełnosprawności, ale nie dłużej niż na 7 lat. Przepisy nie wykluczają równoczesnego starania się o orzeczenie o niepełnosprawności oraz decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia.
Od decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia można złożyć wniosek do WZON o ponowne rozpatrzenie sprawy w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
- Po wydaniu decyzji przez WZON osoba uprawniona powinna złożyć wniosek o wypłatę świadczenia do ZUS. Trzeba jednak pamiętać, że można to zrobićnajwcześniej w miesiącu, w którym decyzja stała się ostateczna. Kiedy osoba otrzyma ostateczną decyzję WZON o potrzebie wsparcia, ma 3 miesiące na złożenie do ZUS wniosku o przyznanie świadczenia wspierającego. Jeśli złoży wniosek w tym terminie, przyznane zostanie świadczenie z wyrównaniem od dnia, od którego WZON przyznał uprawniające punkty potrzeby wsparcia. Jeśli złoży wniosek po tym terminie, zostanie przyznane świadczenie od miesiąca, w którym złożony zostanie wniosek do ZUS.