- Szczegóły
Świadectwo pracy jest dokumentem obowiązkowo wydawanym przez pracodawcę w związku z zakończeniem stosunku pracy. Zwróćmy uwagę na trzy błędy, które dość powszechnie pojawiają się w jego treści oraz ustalmy jakie działanie należy podjąć w sytuacji w której się z nią nie zgadzamy i uważamy, że powinna ulec zmianie.
Błąd pierwszy –urlop wypoczynkowy i ekwiwalent.
Jedną z informacji którą należy zawrzeć jest urlop wypoczynkowy wykorzystany w roku kalendarzowym w którym ustał stosunek pracy. Wykorzystany urlop powinien być podany w takiej wysokości jaka przysługiwała pracownikowi i została przez niego wykorzystana, niezależnie od tego czy urlop był faktycznie udzielony w formie dni wolnych od pracy czy też wypłacono ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Dlatego też wymiar urlopu powinien być wykazany tylko w jednostkach czasu, dniach, ewentualnie godzinach, bez podziału czy wskazywania ile z tego wymiaru wynosi rzeczywisty urlop, a za ile wypłacono ekwiwalent. Taki zapis w którym dokonano podziału na urlop rzeczywisty i ekwiwalent jest nieprawidłowy. Świadectwo potwierdza informacje w nim zawarte, jest
„oświadczeniem wiedzy”. Nie stanowi więc żadnego rodzaju „pokwitowania” wykorzystania przez pracownika przysługujących mu praw, a jedynie powielenie tego co zawierają inne źródła, np. dokumentacja pracownicza.
- Szczegóły
Zgodnie z Ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Nieodpłatnym Poradnictwie Obywatelskim oraz Edukacji Prawnej (DZ. U. Z 2015 r. poz. 1255) powiat Grudziądzki od dnia 1 stycznia 2025 r. realizuje zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
Od 1 stycznia 2025r. Punkt Niedopłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w powiecie Grudziądzkim prowadzi Zaborskie Towarzystwo Naukowe.
Na stronie internetowej https://www.powiatgrudziadzki.pl/lang, a także na stronie poświęconej darmowej pomocy prawnej https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/ znajdują się informacje komu, w jakich przypadkach i w jakim zakresie przysługiwać będzie nieodpłatna pomoc prawna.
- Szczegóły
- Szczegóły
- Szczegóły
- Szczegóły
- Szczegóły
- Szczegóły
- Szczegóły
- Szczegóły
W dniu 1 czerwca 2016r.w Grudziądzkim Inkubatorze Przedsiębiorczości odbył się wykład otwarty na temat „Zmiany w prawie pracy w 2016 roku, czyli co się zmieniło w prawie pracy”.
Strona 1 z 2