Wielu z nas ma dzieci i większość rodziców robi wszystko żeby wychowywać swoje dzieci najlepiej jak to możliwe. Jednak każdy rodzic, z różnym rzecz jasna nasileniem natknął się na problemy wychowawcze. Nie zawsze jesteśmy w stanie sprawować nieustannej opieki nad naszymi dziećmi. Nie wszyscy wiemy również, że działania naszego potomstwa mogą spowodować naszą odpowiedzialność.

W Ministerstwie Sprawiedliwości dokonywane są prace nad nowelizacją Kodeksu Cywilnego. Jedną z proponowanych zmian jest wprowadzenie nowego rodzaju testamentu ustnego  - audiowizualnego. Jego utrwalenie miałoby się odbywać za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Można by pomyśleć że w dobie XXI wieku, gdzie większość społeczności korzysta ze smartfonów, rozwiązanie "smart testamentu" powinno być wprowadzone i rozpowszechnione. Natomiast praktycy prawni są negatywnie  nastawieni do tego nowoczesnego rozwiązania. Przyczyną jest możliwość fałszowania wideo testamentów za pomocą sztucznej inteligencji, co skutkowałoby podszywaniem się za testatora. Wzmogłoby to również poszukiwania dobrych w swoim zakresie biegłych z zakresu rozpoznawania     deepfake-ów.

Zgodnie z Ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Nieodpłatnym Poradnictwie Obywatelskim oraz Edukacji Prawnej (DZ. U. Z 2015 r. poz. 1255) powiat Iławski od dnia 1 stycznia 2025 r. realizuje zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Od 1 stycznia 2025r. Punkt Niedopłatnego poradnictwa obywatelskiego w powiecie Iławskim prowadzi Zaborskie Towarzystwo Naukowe.

https://darmowapomoc.com.pl/punkty-pomocy/warminsko-mazurskie/powiat-ilawski-punkt-nr-2/169-punkty-pomocy/1994-powiat-ilawski-punkt-nr-2

Na stronie internetowej https://powiat-ilawski.pl/ , a także na stronie poświęconej darmowej pomocy prawnej https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/ znajdują się informacje komu, w jakich przypadkach i w jakim zakresie przysługiwać będzie nieodpłatna pomoc prawna.

Zapraszamy do zapoznania się z E-poradnikami. Link znajduję się poniżej:

 

DZIEDZICZENIE I SPADEK

PRAWA DLA KOBIET

ŚRODOWISKO PRACY

Zdju0119cie logo wprowadzenie

Szanowni Państwo!

Informujemy, iż od 1 stycznia 2019r. punkty Nieodpłatnych Porad Prawnych zlokalizowany w Lubawie podlega pod punkt nr 1 link: http://www.darmowapomoc.com.pl/temat/63/powiat_ilawski_punkt_nr_1_aktualnosci.html

Zapraszamy do korzystania z darmowych porad prawnych. 

Zdju0119cie logo wprowadzenie

Szanowni Państwo !

Informujemy, że punkt nieodpłatnych porad prawnych w Lubawie przy ul. Kupnera 12 w dniu 24 grudnia 2018 r. będzie otwarty w godzinach 8.00- 12.00. 

Zapraszamy do korzystania z darmowych porad. 

Zdju0119cie logo wprowadzenie

W dniu 11 grudnia 2018 r. w Zespole Szkół w Lubawie odbyło się spotkanie edukacyjne w Lubawie z młodzieżą szkolną w wieku 16-18 lat. Tematem spotkania były "Umowy zawierane na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa - czyli co każdy konsument wiedzieć powinien". Wykład poprowadziła radca prawny Anna Licznerska.

Zdju0119cie logo wprowadzenie
W dniu 4 grudnia 2018 r. w Internacie Zespołu Szkół w Lubawie odbyło się spotkanie edukacyjne z młodzieżą szkolną w wieku 16-18 lat. Tematem spotkania była "Upadłość konsumencka”. Wykład poprowadziła radca prawny Anna Licznerska.

Zdju0119cie logo wprowadzenie

Jak wygląda życie bez Internetu? W dzisiejszych czasach coraz ciężej odpowiedzieć na to pytanie, bowiem nasze życie w znacznej mierze przeniosło się w świat wirtualny. Z Internetu korzystamy na co dzień poszukując informacji, rozrywki, komunikując się czy robiąc zakupy. Ale czy Internet to sama radość? Otóż nie. W jego otchłani kryje się wiele zagrożeń, na które szczególnie narażone są dzieci i młodzież.

Zdju0119cie logo wprowadzenie
Osoby, które powróciły do Polski po okresie zatrudnienia w którymś z państw członkowskich Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii lub Szwajcarii, i nie mogą znaleźć zatrudnienia oraz nie mają prawa do transferu zasiłku uzyskanego za granicą, mogą starać się o prawo do świadczenia dla bezrobotnych dzięki zasadzie sumowania okresów ubezpieczenia i zatrudnienia.

W 2024 roku udzieliliśmy 12 845 porad.

Back to top