Zgodnie z Ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Nieodpłatnym Poradnictwie Obywatelskim oraz Edukacji Prawnej (DZ. U. Z 2015 r. poz. 1255) powiat żuromiński od dnia 1 stycznia 2016 r. realizuje zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej polegające na UDZIELANIU NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ / NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA OBYWATELSKIEGO.
Od 1 stycznia 2021r. Punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego w powiecie żuromińskim prowadzi ZABORSKIE TOWARZYSTWO NAUKOWE.
https://darmowapomoc.com.pl/punkty-pomocy/mazowieckie/powiat-zurominski

Na stronie internetowej http://www.zuromin-powiat.pl/a także na stronie poświęconej darmowej pomocy prawnej https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/ znajdują się informacje komu, w jakich przypadkach i w jakim zakresie przysługiwać będzie nieodpłatna pomoc prawna.

Zdju0119cie logo wprowadzenie

Starosta Żuromiński informuję o odwieszeniu udzielania porad osobiście w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwaobywatelskiego na terenie Powiatu Żuromińskiego. Udzielanie porad osobiście zostanie wznowione od poniedziałku 07.12.2020 r. we wszystkich punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie Powiatu Żuromińskiego.
Porady udzielane będą w formie umówionych wizyt.Na wizytę należy umówić się telefonicznie pod nr (23) 657 47 00 wew. 39 (w godz. 7:30 - 15:30) lub pod adresem e -mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Kobiety w ciąży obsługiwane będą poza kolejnością zgłoszeń.

Zdju0119cie logo wprowadzenie

Starosta Żuromiński przedłuża zawieszenie udzielania porad osobiście w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie powiatu żuromińskiego, w związku z przeciwdziałaniem zagrożeniom związanym z COVID-19, o których mowa w art. 1 i 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374).

Zdju0119cie logo wprowadzenie

Dnia 19 października 2020r. odbyło sie Szkolenie Edukacyjne w Zespole Plcówek Oświatowych w Bieżuniu. Spotkanie poprowadziła Radca prawny Magadalena Sawicka.

Zdju0119cie logo wprowadzenie

Dnia 08.10.2020r. odbyło się Spotkanie Edukacyjne w Zespole Szkół Podstawowych w Lubowidzu. Spotkanie poprowadziła radca prawny Magdalena Sawicka. 
Tematyka spotkania opierała się na edukacji prawniczej ze szczegółowym omówieniem prawa karnego oraz zawodów prawniczych. W części dyskusyjnej spotkania uczniowie mieli okazje do zadawania pytań osobie prowadzącej spotkanie. Radca prawny omówiła również działalność i lokalizacje punktów NPP i NPO wskazując na zakres świadczonej w nich pomocy. 

Zdju0119cie logo wprowadzenie

Dnia 01.10.2020r. miały miejsce Zajęcia Edukacyjne w Zespole Placówek Oświatowych im. Adama Mickiewicza w Kluczborku- Osadzie. Zajęcia poprowadziła radca prawny Magdalena Sawicka. 

Zdju0119cie logo wprowadzenie

Dnia 25.09.2020r. odbyło się Szkolenie Edukacyjne w Zespole Szkół w Siemiątkowie. Szkolenie poprowadził radca prawny Remigiusz Sawicki.
Uczniowie klasy 7b wzięli udział w spotkaniu, na którym dowiedzieli sie jak postępować w razie chęci odstąpienia od umowy zawartej w lokalu jak i na odległość. Zostali zaznajomieni z instytucjami chroniącymi konsumentów. Po części teoretycznej radca prawny przeprowadził część dyskusyjną. Uczniowei mieli okazje zadać pytania na tematy związane również z punktami NPO i NPP.

Zdju0119cie logo wprowadzenie

W dniu 24.09.2020r. odbyły się Warsztaty Edukacyjne w Zespole Szkół w Lutocinie. Spotkanie poprowadziła radca prawny Magdalena Sawicka.

Zdju0119cie logo wprowadzenie

Dnia 18.09.2020r. odbyło się spotkanie edukacyjne z uczniami klas 7 i 8 z Zespołu Szkół w Siemiątkowie.
Tematem spotkania było: "Odstąpienie od umowy zawartej na odległość/poza lokalem przedsiębiorstwa. Instytucje chroniące konsumentów".
Spotkanie składało się z dwóch części: teoretycznej i dyskusyjnej. W części teoretycznej omówiono najważniejsze kwestie dotyczące tematu spotkania czyli np. warunki odstąpienia od poszczególnych umów, prawa konsumenckie .
Po tej części uczestnicy spotkania mieli możliwość zadawania pytań prowadzącemu z różnych dziedzin prawa. 
Po krótce również omówiono działalność punktów NPP i NPO, wskazując na miejsca w których się te punkty znajdują oraz zakres świadczonej pomocy.

Zajęcia dla uczniów przeprowadził doradca obywatelski Remigiusz Sawicki.

Zdju0119cie logo wprowadzenie

Dnia 21.09.2020r. zostały przeprowadzone działania edukacyjne dla uczniów z Zespołu Placówek Oświatowych im. Adama Mickiewicza w Kucszborku-Osadzie, które poprowadziła radca prawny Magdalena Sawicka.