Punkt nieodpłatnych porad prawnych w Płotach w dniu 2 maja 2022 roku będzie pełnił dyżur w sposób zdalny.

Obowiązek alimentacyjny rodziców względem pełnoletniego dziecka.

Obowiązkiem każdego z rodziców wobec dziecka jest dostarczanie środków utrzymania, a także w miarę potrzeby środków wychowania. A jak przedstawia się sytuacja w chwili, kiedy dziecko staje się pełnoletnie?

Status prawny dziecka w świetle przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej k.r.o.) dotyczących władzy rodzicielskiej kończy się z chwilą osiągnięcia przez nie pełnoletności. Z kolei z przepisów regulujących obowiązek alimentacyjny wynika, iż fakt osiągnięcia przez dziecko pełnoletności nie przesądza o wygaśnięciu spoczywającego na rodzicach obowiązku łożenia na utrzymanie i wychowanie dziecka.

Jednym z najczęściej kierowanych zapytań w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego jest „co mam zrobić aby wydziedziczyć swojego niewdzięcznego syna lub córkę”. Wbrew obiegowej i powszechnej opinii „wydziedziczyć” nie oznacza pozbawienia kogoś prawa do spadku, tutaj bowiem wystarczy samo pominięcie danej osoby w testamencie, lecz pozbawienie danej osoby prawa do tak zwanego zachowku. Czym jednak jest ten zachowek? Najprościej ujmując opisać go można jako kwotę pieniężną odpowiadającą części spadku, który przypadłby spadkobiercy gdyby ten został powołany do spadku.

Od 24 stycznia 2022 roku (poniedziałek) nieodpłatne porady prawne i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie na terenie Powiatu Gryfickiego będą świadczone przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość w ramach obowiązujących harmonogramów. 

Udzielanie porad w trybie stacjonarnym zostaje zawieszone do odwołania. 

Aby skorzystać z porady uprzednio należy zarejestrować się:

  • pod numerem telefonu 91 384 30 48,
  • pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • za pomocą strony internetowej: https://np.ms.gov.pl/.

Zgodnie z Ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Nieodpłatnym Poradnictwie Obywatelskim oraz Edukacji Prawnej (DZ. U. Z 2015 r. poz. 1255) powiat gryficki od dnia 1 stycznia 2016 r. realizuje zadanie  zlecone z zakresu administracji rządowej polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Od 1 stycznia 2022r. Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz Niedopłatnego Poradnictwa Obywatelskiego w powiecie gryfickim prowadzi Zaborskie Towarzystwo Naukowe.

https://darmowapomoc.com.pl/punkty-pomocy/zachodnio-pomorskie/powiat-gryficki

Czy w ogóle można bronić się przed nieuzasadnionym obowiązkiem zapłaty, czy nie zgadzają się z żądaniem zapłaty bo dług jest spłacony albo zapłacony częściowo, albo po prosu uznają, że dług jest zasadny i chcą go dla świętego spokoju zapłacić by uniknąć komornika i egzekucji.         

Z dniem 12 lipca 2021r. powraca stacjonarne świadczenie nieodpłatnych porad prawnych.

Rejestracja pod nr tel. 91 384 30 48 od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30. pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz przez stronę internetową: np.ms.gov.pl.

W dniach 29 i 30 czerwca 2021r. odbyły się  wykłady online dla członków Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Trzebiatowie.

Zajęcia przeprowadziła radca prawny/doradca obywatelski/ mediator Marta Wilkońska-Żuralska.

CZY MOGĘ ZAREJESTROWAĆ SIĘ W URZĘDZIE PRACY JAKO OSOBA BEZROBOTNA? WARUNKI, KTÓRE UMOŻLIWIAJĄ REJESTRACJĘ

WARUNKI KONIECZNE DO UZYSKANIA STATUSU OSOBY BEZROBOTNEJ

- brak zatrudnienia tj. brak stosunku pracy, stosunku służbowego, umowy o pracę nakładczą;

Dnia 24 marca 2021 roku przeprowadzono internetowe spotkanie edukacyjne dla słuchaczy Gryfickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zajęcia poprowadziła radca prawny Marta Wilkońska - Żuralska.