Pan Paweł bardzo wcześnie został ojcem i bardzo szybko musiał dorosnąć .Niestety jego Partnerka i matka dziecka nie dorosła do bycia matką i po kilku miesiącach zostawiła pana Pawła z dzieckiem i wyjechała do innego miasta. Wówczas ojciec dziecka wystąpił o alimenty i zostały mu one przyznane ale bardzo niskie bo w kwocie zaledwie 400 zł bo takie wówczas były możliwości finansowe matki dziecka. Obecnie synek ma 6 lat i coraz większe potrzeby. Pan Paweł się zastanawia czy alimenty można by zwiększyć tym bardziej, że matka dzieckiem się nie interesuje.
Żeby dokonać zwiększenia kwoty, którą ustalił wcześniej sąd, kluczowy jest dobry pozew o podwyższenie alimentów. W piśmie konieczne będzie zestawienie obecnych wydatków na utrzymanie dziecka z tymi, które były aktualne w momencie orzekania o wysokości alimentów. Podobnie rzecz ma się z możliwościami finansowymi i majątkowymi zobowiązanego.
We wniosku o podwyższenie alimentów powinny znaleźć elementy wymienione w art. 126 KPC oraz w art. 187 KPC, tj.:
- miejscowość i data sporządzenia pisma;
- oznaczenie sądu, do którego jest skierowane;
- oznaczenie stron przy czym małoletnie dziecko jest powodem, a rodzic działa jako przedstawiciel ustawowy;
Oznaczając strony wskaż numer telefonu oraz adres e-mail. Dzięki temu, uprościsz i przyspieszysz rozpoznanie pozwu.
- wartość przedmiotu sporu – pomnożona przez 12 miesięcy kwotę, o którą chcemy podwyższyć alimenty;
- oznaczenie rodzaju pisma - wniosek o podwyższenie alimentów’’;
- treść żądania - podstawę Twojego żądania stanowi art. 138 KRO;
- uzasadnienie żądania podwyższenia alimentów;
- podpis strony lub jej pełnomocnika;
- wymienienie załączników (dowodów) np. dokumentacja lekarska, zaświadczenie o zajęciach dodatkowych, umowa o pracę , ewentualnie faktury związane z kosztami utrzymania.
Bardzo ważne jest właściwe uzasadnienie W uzasadnieniu pozwu o podwyższenie alimentów należy wskazać, co zmieniło się od orzeczenia zasądzającego alimenty. Okoliczności, które możesz uwzględnić w swoim uzasadnieniu to np.:
Wzrost uzasadnionych potrzeb dziecka.
- Chodzi tutaj przykładowo o wydatki związane z zakupem podręczników, żywności, środków higieny i czystości, ubrań i obuwia, czy też kontynuowanie terapii medycznej.
- Mowa także o poziomie życia dziecka i całej rodziny przed rozwodem rodziców, a nawet jego przyzwyczajenia. O uzasadnionej potrzebie można mówić, przykładowo jeśli rodzice są w stanie przeznaczyć kilka tysięcy złotych miesięcznie na pasje swojego dziecka bez poważnego uszczerbku w portfelu, a zainteresowania te są niezwykle ważne dla dziecka.
- Co więcej, im dziecko jest starsze, tym coraz większe są jego potrzeby.
Wzrost możliwości majątkowych i zarobkowych zobowiązanego – jeżeli sytuacja majątkowa, czy też możliwości zarobkowe zobowiązanego wzrosną po pewnym czasie od zasądzenia alimentów, wówczas rodzic ma możliwość partycypowania w kosztach utrzymania dziecka w większym zakresie. Na przykład w przypadku awansu w pracy (wyższe dochody) czy rozwój prowadzonej działalności gospodarczej.
Czy inflacja może być samodzielnym argumentem do podwyższenia alimentów?
Inflacja może być dodatkowym czynnikiem przemawiającym za podwyższeniem alimentów, ale nie jedynym. Pozew o podwyższenie alimentów powinien być jeszcze wzbogacony innymi argumentami, w szczególności: zwiększeniem potrzeb dziecka i polepszeniem sytuacji finansowej rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów
Jeżeli chcesz wykazać wzrost wydatków na utrzymanie dziecka posłuż się:
- danymi z Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącymi wysokości inflacji,
- fakturami dokumentującymi bieżące zakupy.
Wniosek o podwyższenie alimentów należy złożyć do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego lub powoda.
Skompletowane dokumenty należy:
- złożyć w biurze podawczym,
- przesłać pocztą do Sądu – koniecznie listem poleconym!
Zgodnie z art. 96 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, osoba dochodząca roszczeń alimentacyjnych jest zwolniona z opłat sądowych. Tym samym pozew o podwyższenie alimentów nie podlega jakiejkolwiek opłacie.