Kto odpowiada za dług?

Oczywistą konsekwencją wynajmowania lokalu mieszkalnego od gminy (lokalu komunalnego) jest obowiązek opłacania na rzecz wynajmującego czynszu najmu oraz opłat za dostępne w lokalu media. Pozostaje pytanie czy za takie opłaty odpowiedzialny jest jedynie najemca, który podpisał umowę najmu z gminą czy również osoby stale z nim zamieszkujące. Odpowiedzią na powyższe pytanie jest treść artykułu 688 1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z powyższym artykułem za opłaty te odpowiadają solidarnie wszystkie pełnoletnie osoby zamieszkujące razem z najemcą. W przypadku jednak gdy osoba pełnoletnia zamieszkująca lokal jest zstępną najemcy (dzieckiem, wnukiem lub prawnukiem) i nie jest ona w stanie utrzymać się samodzielnie wówczas nie jest ona zobowiązana do uiszczania opłat. Ponadto wskazać należy, iż osoby pełnoletnie zamieszkujące lokal odpowiedzialne są za zapłatę czynszu jedynie za okres, w których stale zamieszkiwały w danym lokalu mieszkalnym. Innymi słowy za zapłatę czynszu nie są odpowiedzialne osoby, które np. jedynie odwiedzały sporadycznie rodziców czy dziadków.

Dług za lokal mieszkalny, co dalej?

Z różnych przyczyn życiowych może dojść do sytuacji, w której osoby zamieszkujące w lokalu komunalnym nie są w stanie ponosić opłat z tytułu czynszu i mediów. Wówczas często dochodzi do sytuacji, gdy na osobach takich ciąży dług. W takim przypadku należy podjąć działania w celu zmniejszenia ww. zadłużenia. Pierwszą z możliwości jest złożenie do odpowiedniego organu (wójta, burmistrza, prezydenta miasta) wniosku o umorzenie długu w całości lub w części lub też rozłożenie długu na raty. W tym celu należy uzasadnić swój wniosek w szczególności powołując się na okoliczności uniemożliwiające spłatę długu w części lub całości. Wówczas wniosek taki zostanie rozpatrzony w oparciu o przepisy prawa miejscowego. Co jednak istotne gminy nie mają obowiązku dokonywać powyższych czynności, tj.  nie musza wyrazić zgody na umorzenie zaległości lub rozłożenie jej na raty, dlatego tak istotne jest szczegółowe uzasadnienie złożonego wniosku. Kolejną możliwością poradzenia sobie z długiem jest jego odpracowanie. Niektóre z gmin przewidują bowiem możliwość podjęcia pracy (na rzecz gminy) i tym samym odpracowanie kwoty zaległego czynszu.

Podjęcie powyższych czynności może uchronić najemcę od konieczności opuszczenie lokalu. Gmina bowiem w przypadku niepłacenia przez najemcę czynszu jest uprawniona do wypowiedzenia umowy najmu lokalu, a następnie do żądania w drodze sądowej opuszczenia przedmiotowego lokalu mieszkalnego.