Pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, także prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek, musi być wyposażony w odblask, umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak tego elementu grozi mandat w wysokości
100 zł. Elementami odblaskowymi mogą być różnego rodzaju przedmioty przytwierdzone do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Zaleca się montaż odblasków na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej oraz na plecach – wówczas mamy pewność, że są one odpowiednio widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Przepisy przewidziały wyjątek, pieszy nie musi posiadać elementu odblaskowego, jeśli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub rowerów.
- Rower oraz wózek rowerowy powinny być wyposażone:
• z przodu: w co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
• z tyłu: w co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej.
Wymagane jest, aby światła pozycyjne oraz światła odblaskowe oświetlone światłem drogowym innego pojazdu powinny być widoczne w nocy przy dobrej przejrzystości powietrza z odległości co najmniej 150 m. W przypadku roweru i wózka rowerowego można zastosować światła migające. Zgodnie z przepisami powinny być umieszczone nie wyżej niż 1500 mm i nie niżej niż 250 mm od powierzchni jezdni. Dopuszczalne jest umieszczanie świateł odblaskowych (barwy żółtej samochodowej) na bocznych płaszczyznach kół (co najmniej po jednym, umieszczonym na przednim i tylnym kole), oraz na pedałach roweru. Dodatkowo z przodu roweru można zastosować białe światło odblaskowe. Dopuszcza się również odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia umieszczony na obu bokach opony lub na bocznych płaszczyznach kół.
- Hulajnoga elektryczna, jak również UTO (urządzenie transportu osobistego, czyli pojazd napędzany elektrycznie bez siedzenia i pedałów, służący do transportu jednej osoby z prędkością do 20 km/h) muszą być wyposażone w:
• przód: co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
• tył: co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
• boki: co najmniej jedno światło odblaskowe barwy białej lub żółtej samochodowej, widoczne po obu stronach.
Światła hulajnogi elektrycznej powinny być widoczne w nocy przy dobrej przejrzystości powietrza z odległości co najmniej 150 m. Dopuszcza się migające światła pozycyjne. Światła czerwone nie mogą być widoczne z przodu, a światła białe lub żółte selektywne – z tyłu.