Jak świadomie i z rozwagą podjąć decyzję o upadłości konsumenckiej by odbudować życie po wyjściu ze spirali zadłużenia 

Podstawę prawną dla przeprowadzenia procesu oddłużenia osoby fizycznej, która wpadła  w tzw. spiralę zadłużenia stanowi ustawa Prawo upadłościowe, której kolejna duża nowelizacja - bardzo korzystna dla konsumenta - obowiązuje od 24 marca 2020r. Od tego momentu wina konsumenta nie jest przeszkodą w kwestii zgłoszenia upadłości. Wpływa jedynie na warunki oddłużenia po ogłoszeniu bankructwa.

Postępowanie (upadłościowe) uproszczone

Zakłada się, że upadłość konsumencka powinna być szybkim, nieskomplikowanym  i przejrzystym postępowaniem prowadzącym do oddłużenia upadłego, co umożliwi mu powrót do normalnego życia bez długów.

Konsumenckie uproszczone postępowanie upadłościowe to procedura, w której aktywność sądu ograniczona została do najważniejszych decyzji, takich jak ogłoszenie samej upadłości, ustalenie planu spłaty wierzycieli, a także rozpatrywanie ewentualnych skarg na czynności lub zaniechania syndyka. Założono, że samo postępowanie nie powinno trwać dłużej niż 6-8 miesięcy.

UWAGA! Prowadzenie upadłości w trybie uproszczonym nie zawsze będzie możliwe.

Będzie tak jeśli okaże się, że Twoja sytuacja majątkowa jest dość złożona i o znacznym stopniu skomplikowania (np. duża ilość wierzycieli, prowadzona w przeszłości działalność gospodarcza, posiadasz majątek o nieuregulowanym stanem prawnym).

Wówczas postępowanie upadłościowe będzie prowadzone w trybie zwykłym. Udział sądu jest wtedy znacząco większy, a postępowaniem kieruje sędzia – komisarz. Trwa ono z reguły co najmniej rok lub dwa lat.

Kim jest sędzia komisarz - zostanie wyznaczony tylko w przypadku, jeżeli sąd upadłościowy uzna, że postępowanie upadłościowe powinno być prowadzone                               w zwykłym trybie. Sędzią – komisarzem jest sędzia zawodowy, asesor sądowy lub referendarz sądowy. Dlatego, w przeciwieństwie do syndyka, nie będzie się kontaktował z upadłym ani osobiście ani telefonicznie. Jeżeli zajdzie taka potrzeba będzie komunikował upadłemu swoje decyzje w formie postanowień, zarządzeń lub wezwań.

Kim jest syndyk – (wyznaczany przez sąd upadłościowy) kieruje tokiem postępowania uproszczonego, jak również odpowiedzialny będzie za sprzedaż majątku upadłego, oczywiście jeżeli upadły taki majątek posiada. W uproszczonym postępowaniu syndyk przygotuje też projekt planu spłaty wierzycieli.

Syndyk, w związku z przypisanymi mu ustawa zadaniami, będzie miał prawo do „wypytywania” upadłego o szczegóły związane zarówno z majątkiem oraz długami, ale również będzie interesował się Twoją sytuacją życiową i materialną.

UWAGA! To od syndyka dowiemy się, że sąd ogłosił naszą upadłość. Dlatego we wniosku o ogłoszenie upadłości należy podać swój numer telefonu i/lub adres mailowy, w ten sposób znacznie ułatwimy syndykowi szybki i skuteczny kontakt z nami.

Pierwszym krokiem do ogłoszenia upadłości jest złożenie przez upadłego wniosku do właściwego sądu upadłościowego – sądem upadłościowym jest sąd rejonowy – sąd gospodarczy miejscowo właściwy dla miejsca zamieszkania dłużnika (przyszłego upadłego).

ZANIM jednak złożymy wniosek!

Decyzję warto podjąć świadomie. Starannie przemyśleć wszystkie za i przeciw. Pomocnym może być Praktyczny Poradnik Dłużnika (dostępny na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości  file:///C:/Users/tbleczyc/Downloads/UPAD%C5%81O%C5%9A%C4%86_KONSUMENCKA_-_2021-2.pdf).

A gdy już taka decyzja zapadnie warto solidnie przygotować się do złożenia wniosku                          o upadłość.

Co robić?

Musisz wiedzieć jakich masz wierzycieli oraz jakie sumy i w jakich terminach jesteś im dłużny. Nie wyrzucaj więc umów dotyczących pożyczek lub kredytów, których jeszcze nie spłaciłeś, wezwań do zapłaty, czy też korespondencji, którą otrzymujesz z sądu lub od komornika. Wszystkie te dokumenty mogą okazać się niezwykle użyteczne na etapie wypełniania wniosku, szczególnie, gdy masz wielu wierzycieli. Jeżeli znajdujesz się  w szczególnej sytuacji życiowej wynikającej z choroby Twojej lub osób najbliższych, bądź np. jesteś ofiarą przemocy, postaraj się zgromadzić możliwie najszerszą dokumentację opisującą Twoją sytuację życiową. Takie dokumenty załączysz do wniosku o ogłoszenie upadłości bądź przekażesz je syndykowi na etapie przygotowywania projektu planu spłaty wierzycieli.

Czego nie robić?

Złym pomysłem jest dalsze pożyczanie pieniądze w sytuacji, w której już jesteś niewypłacalny. Świadome lub wynikające z rażącego niedbalstwa zwiększanie stanu swojej niewypłacalności np. poprzez zaciąganie faktycznie niemożliwych do spłaty długów będzie skutkować wydłużeniem twojego planu spłaty wierzycieli.

Elektroniczną wersję wniosku o upadłość konsumencką znajdziemy pod adresem:

https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/formularze-konsumenci-od-24-marca-2020.