Coraz częsciej pojawiającym się problemem są zaganienia związane z dziedziczeniem dlaszych krewnych w sytuacji, gdy zmały nie pozostawił testamentu i nie miał dzicia albi innych krewnych.

Są to sytaucje , w których do dziedziczenia może dojść kuzynostwo zmarłego, ale następuje to "za pośrednictwem" zmarłych przed spadkodawcą dzidków.  Mianowicie sytuacja przedstawia się w ten sposób, iż według przepisów Kodeksu cywilnego najbliżsi krewni zostają powołani do spadku z mocy ustawy w następującej kolejności:

1. W pierwszej kolejności dzieci i małżonek spadkodawcy.

2. Dalej małżonek spadkodawcy, dzieci i wnuki spadkodawcy.

3. Następnie małżonek i rodzice spadkodawcy (gdy nie ma dzieci i wnuków).

4. W dalszej kolejności rodzice spadkodawcy (gdy nie ma małżonka, dzieci i wnuków).

5. Dalej jeden rodzic i rodzeństwo spadkodawcy (ich zstępni) – gdy nie ma małżonka, dzieci i wnuków, a drugi rodzic nie żyje.

6. Następnie dziadkowie (gdy nie ma innych bliższych krewnych). Udział spadkowy przypadający któremuś z dziadków przechodzi (jeśli nie może lub nie chce dziedziczyć) na jego zstępnych. Oznacza to, że w określonych sytuacjach do dziedziczenia dochodzi wujostwo (stryjostwo) spadkodawcy, a więc rodzeństwo jego rodziców oraz ich zstępni (jeśli ci również nie mogą lub nie chcą spadku przyjąć).

W sytuacji opisanej w punkcie 6 może dojść do dziedziczenia zstępnych dziadków, którymi są kuzynowie w stosunku do zmarłej (spadkodawczyni) - kuzynki