Osoby, które przed 2009 r. zaciągały kredyty hipoteczne indeksowane i denominowane do franka szwajcarskiego, znalazły się w trudnej sytuacji. Ich zobowiązania z tytułu rat wzrosły nawet dwukrotnie, a saldo kredytu nie malało mimo wieloletniej spłaty. Pomimo deklaracji politycznych, dotychczas nie wprowadzono systemowych rozwiązań dotyczących tego rodzaju kredytów, a kredytobiorcom pozostała droga sądowa.
Propozycje ugodowe banków
W związku z dużą liczbą spraw frankowych, które banki w większości przegrywają, zaczęły one proponować klientom nie tylko możliwość spłaty kredytu bezpośrednio w CHF, ale także różne rodzaje ugód zmieniających wadliwe umowy. Należy jednak pamiętać, że takie ugody nie zawsze odpowiadają temu, co kredytobiorca mógłby uzyskać w sądzie. Biorąc pod uwagę doświadczenia związane z narzucaniem przez banki niekorzystnych i nieuczciwych warunków umowy, propozycje banku powinny być przyjmowane ostrożnie i najlepiej skonsultowane z prawnikiem posiadającym odpowiednie doświadczenie.
Co można uzyskać w sprawie frankowej w sądzie? Czy można założyć sprawę, jeśli kredyt jest spłacony?
Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) oraz Sądu Najwyższego doprowadziło do sytuacji, w której w zdecydowanej większości spraw frankowicze w sądach uzyskują wyroki unieważniające umowy kredytowe. Oznacza to, że kredytobiorcy mogą odzyskać wszystkie kwoty, które wpłacili na podstawie nieuczciwej umowy kredytowej z bankiem, mając jedynie obowiązek rozliczenia się z bankiem z wypłaconego w złotówkach kapitału. Warto dodać, że sądy unieważniają również spłacone, zamknięte umowy kredytowe.
Co jest istotne w sprawie frankowej?
W sprawach frankowych kluczową kwestią jest to, czy umowa została zawarta przez konsumenta. Tylko umowy, które nie miały związku z działalnością gospodarczą, korzystają z ochrony prawnej przysługującej konsumentom. Ważne jest także, czy bank przekazał szczegółowe informacje o umowie i czy były one zrozumiałe dla kredytobiorcy. W tym kontekście uwzględnia się m.in. wykształcenie kierunkowe i doświadczenie zawodowe kredytobiorcy. Kluczowe jest również ustalenie, czy umowa zawiera klauzule niedozwolone. Oceny tych przesłanek, w szczególności oceny klauzul umownych, warto dokonać z pomocą radcy prawnego lub innego prawnika posiadającego odpowiednie uprawnienia.
Ile trwa sprawa frankowa w sądzie?
Długość postępowania sądowego w sprawie frankowej zależy od lokalizacji sądu – zarówno sądu okręgowego, jak i apelacyjnego, a także od osoby sędziego. Postępowanie przed sądem pierwszej instancji może trwać od kilku miesięcy do kilku lat, natomiast apelacja trwa zazwyczaj ponad rok. W trakcie trwania sprawy sąd może zdecydować o zawieszeniu spłaty rat kredytu w ramach zabezpieczenia roszczeń.
Kto może pomóc w sprawie sądowej? Jakie są opłaty sądowe?
W postępowaniu sądowym w sprawie frankowej kredytobiorcę może reprezentować radca prawny lub adwokat. Opłata sądowa od pozwu wynosi zazwyczaj 1000 zł.