W przypadku, gdy umowa kredytu waloryzowanego do waluty obcej zawarta przez konsumenta (a zatem osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową) odwołuje się, w zakresie przeliczeń kursowych, do kursów tej waluty zawartych w tabeli banku, bez wskazania ograniczeń umownych w postaci skonkretyzowanych oraz obiektywnych kryteriów zmian stosowanych kursów walutowych, kredytobiorca może żądać uznania jej za nieważną, o ile nie wyrazi jednoznacznej woli związania się wadliwymi postanowieniami.

 

Nabywając nową rzeczy oczekujemy, że będzie ona wolna od wad. Niestety, w nowych rzeczach także występują wady. W przypadku stwierdzenia wady rzeczy należy skorzystać z rękojmi za wady. Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę (rękojmia) (art. 556 k.c.). Wada polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli: nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia; nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór; nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia; została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (art. 5561 § 1 pkt 1-4 k.c.).

Często od określonych rzeczy oczekujemy bezawaryjności. Dotyczy to zwłaszcza rzeczy o większej wartości. Jednak nie zawsze możemy cieszyć się ich bezawaryjnością. W takim przypadku przydatna okazuje się gwarancja przy sprzedaży. Udzielenie gwarancji następuje przez złożenie oświadczenia gwarancyjnego, które określa obowiązki gwaranta i uprawnienia kupującego w przypadku, gdy rzecz sprzedana nie ma właściwości określonych w tym oświadczeniu (art. 577 § 1 zd. 1 k.c.). Nie ma przeszkód, aby oświadczenie gwarancyjne zostało złożone w reklamie (art. 577 § 1 zd. 2 k.c.).

Zachęcamy do zapoznania się z E-poradnikami, linki znajdują się poniżej:

Zapraszamy do zapoznania się z e-planszami. Linki znajdują się poniżej:

UPRAWNIENI DO KORZYSTANIA Z NP

METODY OSZUSTW 

MAJĄTEK WSPÓLNY MAŁŻONKÓW 

MOBBING

 

Dnia 28 czerwca 2024 roku w godz. 17.15-18.45 w Klubie Seniora w Szabdzie zostało przeprowadzone spotkanie w ramach edukacji prawnej.

W  dniu 28 maja 2024 roku W godz. 17.15-19.30  w Klubie Seniora w Szabdzie zostało przeprowadzone spotkanie  w ramach  edukacji prawnej. 

Zgodnie z Ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Nieodpłatnym Poradnictwie Obywatelskim oraz Edukacji Prawnej (DZ. U. Z 2015 r. poz. 1255) powiat Brodnicki od dnia 1 stycznia 2024 r. realizuje zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Od 1 stycznia 2024r. Punkt Niedopłatnego Poradnictwa Obywatelskiego w powiecie Brodnickim prowadzi Zaborskie Towarzystwo Naukowe.

https://darmowapomoc.com.pl/punkty-pomocy/kujawsko-pomorskie/powiat-brodnicki-npo/169-punkty-pomocy/1982-powiat-brodnicki-npo

Na stronie internetowej https://brodnica.com.pl/, a także na stronie poświęconej darmowej pomocy prawnej https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/ znajdują się informacje komu, w jakich przypadkach i w jakim zakresie przysługiwać będzie nieodpłatna pomoc prawna.

Szanowni Państwo !

Informujemy, że od dnia 1 stycznia 2021 roku Zaborskie Towarzystwo Naukowe nie prowadzi punktu nieodpłatnych porad obywatelskich dla powiatu brodnickiego.
Zdju0119cie logo wprowadzenie

Dobra osobiste przysługują każdemu człowiekowi. O naruszeniu dobra osobistego należy rozstrzygać mając na uwadze społeczną ocenę określonego zachowania, a nie indywidualne odczucia osoby nim dotkniętej.