Często ludzie przychodzą na skargę, że Komornik nie udziela im porady w sprawie co zrobić, aby odziedziczyć dom , mieszkanie lub  odrzucić spadek z długami. Jest to zrozumiałem dla prawników, ale nie dla osób bez wykształcenia prawniczego. Nie każdy chciał kończyć studia prawnicze , a nastepnie aplikację, co często zajmowało prawie 10 lat, aby potem mieć ten przywilej profesjonalnego pomagania innym.

Umowa najmu jest jedną z najczęściej spotykanych umów w obrocie prawnym. Zawierając umowę najmu lokalu mieszkalnego właściciele nieruchomości nieraz nie są świadomi z zagrożeń z niej wynikających. Mowa tutaj o sytuacjach, gdy lokatorzy nadużywają przysługującej im ochrony prawnej i w poczuciu bezkarności zajmują lokal, odmawiając ponoszenia z tego tytułu jakichkolwiek kosztów. Nawet po uzyskaniu korzystnego wyroku dla właściciela, eksmisja takiego lokatora nie jest taka łatwa.

Prawo własności jawi się jako doniosłe prawo człowieka, mające znaczenie zarówno dla autonomii osoby ludzkiej, jak również – w skali makro – dla należytego funkcjonowania gospodarek wolnorynkowych, tak istotnych dla swobodnego życia i rozwoju każdego z nas.

Zachęcamy do zapoznania się z E-poradnikami, linki znajdują się poniżej:

 
 
 

Zapraszamy do zapoznania się z e-planszami. Linki znajdują się poniżej:

ZACHOWEK 

RODZAJE ZATRUDNIENIA 

PRZEDAWNIENIE 

JAKIE DOKUMENTY PRZYGOTOWAĆ

W dniach 10 i 17 października 2023 odbyły się warsztaty dla młodzieży w  Szkole Podstawowej w im. Prałata Erharda Staniszewskiego w Śliwicach. W zajęciach wzięli udział uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych w łącznym wymiarze 5 godzin lekcyjnych. Tematami warsztatów były " Odpowiedzialność prawna nieletnich", "Droga do zawodów prawniczych" oraz "Bezpieczeństwo w sieci".

Roszczenie o przyczynianie się do zaspokojenia potrzeb rodziny wynika z art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z tym przepisem: „Oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym”.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi e-planszami. Link znajduje się poniżej:

DZIEDZICZENIE I SPADEK CZ. II

PRAWA DLA KOBIET CZ. II

Zapraszamy do zapoznania się z e-planszami. Linki znajdują się poniżej:

UPRAWIENI DO KORZYSTANIA Z NIEODPŁATNYCH ŚWIADCZEŃ

METODY OSZUSTW

MAJĄTEK WSPÓLNY MAŁŻONKÓW – Z CZEGO KONKRETNIE SIĘ SKŁADA

MOBBING

Choroba alkoholowa powoduje poważne skutki dla bliskich alkoholika – zwykle pogarsza sytuację materialną rodziny i zaburza prawidłowe wypełnianie ról społecznych. Bardzo często osoby uzależnione nie widzą w swoim nałogu problemu, próbują go marginalizować. Efektem tego jest częste kwestionowanie konieczności podjęcia leczenia odwykowego. Czy jednak można pomóc uzależnionemu wbrew jego woli?

Zasadniczo terapia odwykowa w Polsce ma charakter dobrowolny. Można jednak doprowadzić do przymusowego leczenia alkoholika. W tym celu należy udać się do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych właściwej według miejsca zamieszkania lub pobytu osoby uzależnionej. Jedynie komisja oraz prokurator może obecnie składać do sądu wnioski o zastosowanie obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego.