W dniu 18.10.2021r. radca prawny i doradca obywatelski Remigiusz Sawicki, przeprowadził warsztaty edukacyjne dla uczniów w Zespole Placówek Oświatowych w Szreńsku.

Przedmiotem niniejszego opracowania  jest ukazanie we zarysie ogólnym  odpowiedzialności małoletnich za wyrządzoną przez nich szkodę na mieniu lub osobie na gruncie prawa cywilnego.  W odróżnieniu  od prawa karnego ,który  posługuje się pojęciem  nieletniego i  jest nią generalnie  osoba ,która w momencie popełnienia  czynu  nie ukończyła 17 lat - to  w prawie cywilnym określa się  jako małoletniego i oznacza osobę ,która nie ukończyła 18 lat i nie zawarła małżeństwa.

Coraz częstszym zjawiskiem w życiu społecznym jest stosowanie instytucji odrzucenia spadku. Termin do odrzucenia spadku to 6 miesięcy od dowiedzenia się o śmierci zmarłego bądźdowiedzenia się o odrzuceniu spadku przez osoby należące w pierwszej kolejności do kręgu spadkobierców. Nie ma problemu ze złożeniem oświadczenia o odrzuceniu spadku w przypadku braku woli dziedziczenia przez osoby dorosłe. Oświadczenie można złożyć przed notariuszem a następnie przedłożyć Sądowi lub złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku przed sądem w toku postępowania o stwierdzenie nabycia spadku lub zainicjować postępowanie o odrzucenie spadku samodzielnie.

Obowiązek alimentacyjny został uregulowany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym w celu zapewnienia środków utrzymania osoby uprawnionej. Nie jest to jednak obowiązek nieograniczony w czasie.

Z dniem 17 maja 2021 r wznawia się bezpośrednią obsługę klientów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w Powiecie  Mławskim. Rejestracja do punktów odbywa się pod numerem telefonu 23 655 29 03 czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00 lub przez e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. bądź poprzez internet na stronie Starostwa Powiatowego w Mławie: www.powiatmlawski.pl w zakładce "zapisy na bezpłatne usługi"

Ulotka informacyjna

Zgodnie z Ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Nieodpłatnym Poradnictwie Obywatelskim oraz Edukacji Prawnej (DZ. U. Z 2015 r. poz. 1255) powiat mławski od dnia 1 stycznia 2016 r. realizuje zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej polegające na UDZIELANIU NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ / NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA OBYWATELSKIEGO.
Od 1 stycznia 2021r. Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej w powiecie mławskim prowadzi ZABORSKIE TOWARZYSTWO NAUKOWE.
https://darmowapomoc.com.pl/punkty-pomocy/mazowieckie/powiat-mlawski-npp

Zdju0119cie logo wprowadzenie

Sytuacje konfliktowe, stanowią nierozłączny element relacji międzyludzkich,  mogą być  katalizatorem pozytywnych zachowań bądź czynnikiem hamującym we wspólnym funkcjonowaniu  ludzi.