W dniach 7.11. oraz 14.11.2024r. w Zespole Szkół Morskich w Darłowie w wymiarze 5 godzin lekcyjnych (3 godziny 07.11.2024r. oraz 2 godziny 14.11.2024r.) odbyły się warsztaty edukacyjne.

Niekiedy sąd, kierując się dobrem dziecka, podejmuje stosowne decyzje dotyczące ograniczenia władzy rodzicielskiej jego opiekunom. Dzieje się tak, gdy rodzice nie mogą należycie spełniać swoich zobowiązań względem dzieci z uwagi na istnienie określonych przeszkód. W tych okolicznościach zazwyczaj wyróżnia się dwa rodzaje powodów uzasadniających sięgnięcie po ten środek prawny.

W Ministerstwie Sprawiedliwości dokonywane są prace nad nowelizacją Kodeksu Cywilnego. Jedną z proponowanych zmian jest wprowadzenie nowego rodzaju testamentu ustnego  - audiowizualnego. Jego utrwalenie miałoby się odbywać za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Można by pomyśleć że w dobie XXI wieku, gdzie większość społeczności korzysta ze smartfonów, rozwiązanie "smart testamentu" powinno być wprowadzone i rozpowszechnione. Natomiast praktycy prawni są negatywnie  nastawieni do tego nowoczesnego rozwiązania. Przyczyną jest możliwość fałszowania wideo testamentów za pomocą sztucznej inteligencji, co skutkowałoby podszywaniem się za testatora. Wzmogłoby to również poszukiwania dobrych w swoim zakresie biegłych z zakresu rozpoznawania deepfake-ów.

Zachęcamy do zapoznania się z E-poradnikami, linki znajdują się poniżej:

 

Zapraszamy do zapoznania się z e-planszami. Linki znajdują się poniżej:

UPRAWNIENI DO KORZYSTANIA Z NP

METODY OSZUSTW 

MAJĄTEK WSPÓLNY MAŁŻONKÓW 

MOBBING

 

Zgodnie z Ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Nieodpłatnym Poradnictwie Obywatelskim oraz Edukacji Prawnej (DZ. U. Z 2015 r. poz. 1255) powiat Sławieński od dnia 1 stycznia 2024 r. realizuje zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Od 1 stycznia 2024r. Punkt Niedopłatnej Pomocy Prawnej oraz Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego w powiecie Sławieńskim prowadzi Zaborskie Towarzystwo Naukowe.

https://darmowapomoc.com.pl/punkty-pomocy/zachodnio-pomorskie/powiat-slawienski/169-punkty-pomocy/2013-powiat-slawienski

Na stronie internetowej https://www.powiatslawno.pl/index.php/opowiecie/informacjeopowiecie, a także na stronie poświęconej darmowej pomocy prawnej https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/ znajdują się informacje komu, w jakich przypadkach i w jakim zakresie przysługiwać będzie nieodpłatna pomoc prawna.

Szanowni Państwo!

Informujemy, że od 1 stycznia 2023r. Zaborskie Towarzystwo Naukowe nie prowadzi punktu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego dla powiatu Sławieńskiego.

Dnia 30 grudnia 2022r. odbyło się spotkanie z edukacji prawnej dla seniorów Klubu Seniora w Malechowie, które prowadził adwokat / doradca obywatelski Łukasz Gołubiński. Spotkanie odbyło się w formie wykładu oraz uczestnicy mogli zadawać prowadzącemu pytania na interesujące ich tematy.

Jeżeli jesteśmy wezwani w charakterze świadka w postępowaniu karnym przez sąd, policję, prokuraturę bądź inny organ prowadzący postępowanie, mamy obowiązek stawić się w miejscu i czasie wskazanym w wezwaniu (art.177§1 kodeksu postępowania karnego -dalej kpk).

Skutkiem złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa jest podjęcie przez właściwy organ czynności wyjaśniających, które kończą się podjęciem określonej decyzji tj. m.in. postanowienia o wszczęciu śledztwa/dochodzenia lub postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa/dochodzenia. Jeżeli zostało wydane postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa/dochodzenia to pokrzywdzonemu, instytucji wymienionej w art. 305 § 4 k.p.k. oraz osobie wymienionej w art. 305 § 4 k.p.k. jeżeli wskutek przestępstwa doszło do naruszenia jej praw.