W Ministerstwie Sprawiedliwości dokonywane są prace nad nowelizacją Kodeksu Cywilnego. Jedną z proponowanych zmian jest wprowadzenie nowego rodzaju testamentu ustnego  - audiowizualnego. Jego utrwalenie miałoby się odbywać za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Można by pomyśleć że w dobie XXI wieku, gdzie większość społeczności korzysta ze smartfonów, rozwiązanie "smart testamentu" powinno być wprowadzone i rozpowszechnione. Natomiast praktycy prawni są negatywnie  nastawieni do tego nowoczesnego rozwiązania. Przyczyną jest możliwość fałszowania wideo testamentów za pomocą sztucznej inteligencji, co skutkowałoby podszywaniem się za testatora. Wzmogłoby to również poszukiwania dobrych w swoim zakresie biegłych z zakresu rozpoznawania deepfake-ów.

Przesłankami spełniającymi uznanie przez sąd spadku testamentu audiowizualnego miałby być ciężki wypadek, a w nim poszkodowany u którego istnieje obawa rychłej śmierci. Krótki okres czasu na przedstawienie ostatniej woli i brak świadków dookoła, niemożność spisania testamentu czyli dochowania zwykłej formy testamentu jest niemożliwa lub utrudniona, to podstawa dzięki której zaakceptowano by sporządzenie wideo testamentu za pomocą np. smartfona. Uznawany przez projektantów za testament ostatniej szansy,  przy zapewnieniu autentyczności osoby dokonującej przedstawienia ostatniej woli, oraz prawdziwości treści testamentu.

Tu powstają już pogłoski niepewności wśród grona sędziów, którzy wraz z biegłymi sądowymi z zakresu rozpoznawania deepfake-ów, będą musieli ocenić prawdziwość audiowizualnego testamentu. W czasach nowych technologii nie jest ciężko się podszyć za drugą osobę. Kolejnym pytaniem jest możliwość wybadania u pacjenta stanu jego świadomości, co będzie już niemożliwe. Uzasadnienie nowelizacji projektu wskazuje także dostarczenie nośnika na którym zapisane jest audiowizualna ostatnia wola, przy czym sąd spadku dokona oględzin nośnika i oceni jego prawdziwość spisaną następnie w protokole.

W obecnych przepisach Kodeksu Cywilnego, przy sporządzeniu testamentu ustnego, czyli jednego z rodzajów testamentu szczególnego,  wymagana jest obecność co najmniej trzech świadków. Zaproponowano, aby za pomocą nośnika który zarejestruje ostatnią wolę spadkodawcy w przypadku wystąpienia nagłego niebezpieczeństwa, dopuszczono możliwość sporządzenia ustnego testamentu bez obecności świadków. Natomiast czy to rozwiązanie zostanie zaakceptowane przez praktyków? Jak wiadomo byłaby to jedyna możliwość                              o dokonaniu testamentu w sposób skuteczny. Zazwyczaj podróżuje się z osobami z kręgu bliskiego, a jak wiadomo świadkami zgodnie z treścią art. 957 § 1 Kodeksu Cywilnego nie mogą być "  małżonek tej osoby, jej krewni lub powinowaci pierwszego i drugiego stopnia oraz osoby pozostające z nią w stosunku przysposobienia."

            Podsumowując, zgodnie z biegiem rozwoju technologii w obecnych czasach można było się domyślać, że to kwestia czasu aż powstaną dywagację nad wprowadzeniem wideotestamentów.