Wydaje się, że najczęściej spotykanym w praktyce rodzajem alimentów są te, które są przyznawane na rzecz małoletnich dzieci. Podstawą prawną roszczenia małoletnich powodów stanowi art. 133 § 1 k.r.o. w zw. z art. 135 § 1 k.r.o., w myśl których na rodzicach ciąży obowiązek utrzymywania dziecka, jeśli nie jest ono w stanie utrzymać się samodzielnie, natomiast zakres obowiązku alimentacyjnego wyznaczają zasady usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz możliwości zarobkowych zobowiązanego. Zgodnie zaś z & 2 art. 135 k.r.o. wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie albo wobec osoby niepełnosprawnej może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego; w takim wypadku świadczenie alimentacyjne pozostałych zobowiązanych polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi e-poradnikami. Link znajduje się poniżej:

DZIEDZICZENIE I SPADEK CZ. II

PRAWA DLA KOBIET CZ. II

Zapraszamy do zapoznania się z e-planszami. Linki znajdują się poniżej:

 

UPRAWIENI DO KORZYSTANIA Z NIEODPŁATNYCH ŚWIADCZEŃ

METODY OSZUSTW

MAJĄTEK WSPÓLNY MAŁŻONKÓW – Z CZEGO KONKRETNIE SIĘ SKŁADA

MOBBING

Osoba niepełnosprawna

Co należy zrobić, aby uzyskać status osoby niepełnosprawnej?

Może na początek, wyjaśnijmy sobie, kim jest osoba niepełnosprawna?

Zgodnie z definicją Międzynarodowej Organizacji Pracy, niepełnosprawność ma ograniczone zdolności znalezienia i utrzymania zatrudnienia oraz osiągnięcia awansu zawodowego, co ma związek z ubytkiem na zdrowiu psychicznym lub fizycznym.

W niepełnosprawności mamy   do czynienia z ograniczoną sprawnością fizyczną, psychiczną, umysłową, która  utrudnia  życie codzienne np.  w nauce, czy w pracy. Niepełnosprawność powoduje określone trudności, z którymi  nie radzimy sobie w życiu codziennym. Może powodować trwałe lub czasowe ograniczenia normalnego funkcjonowania naszego organizmu.

Wyróżniamy trzy stopnie niepełnosprawności – znaczny, umiarkowany i lekki.

Aby uzyskać status osoby niepełnosprawnej należy złożyć - osobiście , w zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności, właściwym ze względu na miejsce  zamieszkania, stosowne dokumenty ( zabierz ze sobą wszystkie oryginały dokumentów oraz dowód tożsamości, dla siebie zrób kopie  które poświadczysz ).

Bezrobotny, a poszukujący pracy ?

Często zastanawiamy się , czy osoba bezrobotna, oznacza to samo,  co osoba poszukująca pracy?. Niby tak, jednak  istnieją pomiędzy tymi pojęciami różnice.

Jeśli jesteś osobą bezrobotną, nigdzie nie zatrudnioną, nie uczysz się  w szkole w systemie dziennym ,  nie wykonujesz innej pracy zarobkowej,  masz ukończone 18 lat i nie osiągnełaś / osiągnełeś wieku emerytalnego , otrzymasz status osoby bezrobotnej. Jako osoba bezrobotna, musisz być gotowa/y do podjęcia pracy, w pełnym wymiarze czasu pracy, a osoby niepełnosprawne, nie posiadające uprawnienia do renty, co najmniej w połowie tego wymiaru czasu pracy. Nie ma jednak przeszkód w uzyskaniu statusu bezrobotnego, praca wolontaryjna, czy też praktyki absolwenckie.

Jako osobie bezrobotnej przysługuje Ci  zasiłek. Rejestracja odbywa się w Powiatowym Urzędzie Pracy, w miejscu stałego lub czasowego zameldowania. Przy braku zameldowania, rejestracji dokonujesz  w Urzędzie Pracy, na którego obszarze działania przebywasz.

W dniach 08 (środa) i 09 (czwartek) marca 2023 w Zespole Kształcenia i Wychowania w Stężycy przy ul. Abrahama 2  odbyły się warsztaty edukacyjne dla młodzieży tej szkoły z zakresu mediacji szkolnych. Tematem przewodnim spotkania były "MEDIACJE, JAKO "NARZĘDZIE" EDUKACJI".

Informujemy, iż:

Od dnia 1.03.2023r. porady obywatelskie odbywać się będą w Gminnej Bibliotece Publicznej w Stężycy, ul. Jana III Sobieskiego 13. Zaktualizowany harmonogram znajduje się na stronie darmowa pomoc

Informujemy, iż

Od 19.12 2022r. do 31.01 2023r. nieodpłatne poradnictwo obywatelskie w Stężycy będzie udzielane telefonicznie. 

W październiku 2022r. w dniach: od 03.10.2022r. do 20. 10. 2022r. doradca obywatelski Bogumiła Turzyńska przeprowadziła cykl warsztatów w Powiecie Kartuskim w Szkole Podstawowej w Mściszewicach dla uczniów klas piątych, szóstych, siódmych i ósmych tej szkoły w formie prowadzenia zajęć lekcyjnych.

Zapraszamy do zapoznania się z E-poradnikami. Link znajduję się poniżej:

 

DZIEDZICZENIE I SPADEK

PRAWA DLA KOBIET

ŚRODOWISKO PRACY