Bezrobotny, a poszukujący pracy ?

Często zastanawiamy się , czy osoba bezrobotna, oznacza to samo,  co osoba poszukująca pracy?. Niby tak, jednak  istnieją pomiędzy tymi pojęciami różnice.

Jeśli jesteś osobą bezrobotną, nigdzie nie zatrudnioną, nie uczysz się  w szkole w systemie dziennym ,  nie wykonujesz innej pracy zarobkowej,  masz ukończone 18 lat i nie osiągnełaś / osiągnełeś wieku emerytalnego , otrzymasz status osoby bezrobotnej. Jako osoba bezrobotna, musisz być gotowa/y do podjęcia pracy, w pełnym wymiarze czasu pracy, a osoby niepełnosprawne, nie posiadające uprawnienia do renty, co najmniej w połowie tego wymiaru czasu pracy. Nie ma jednak przeszkód w uzyskaniu statusu bezrobotnego, praca wolontaryjna, czy też praktyki absolwenckie.

Jako osobie bezrobotnej przysługuje Ci  zasiłek. Rejestracja odbywa się w Powiatowym Urzędzie Pracy, w miejscu stałego lub czasowego zameldowania. Przy braku zameldowania, rejestracji dokonujesz  w Urzędzie Pracy, na którego obszarze działania przebywasz.

Rejestracji możesz również dokonać za pośrednictwem systemu elektronicznego - wypełniasz formularz dołączasz stosowne dokumenty . Rejestracji dokonujesz na stronie :  (https://www.praca.gov.pl/index.eup#/panelogolny ) . Musisz posiadać Profil Zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny.  Jeśli z jakiś powodów nie  możesz przedłożyć dokumentów, zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 14 kwietnia 2020 r, w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy paragraf 8 ust. 5 ... " W szczególnie uzasadnionych przypadkach starosta, mając na uwadze obiektywne okoliczności lub przeszkody uniemożliwiające przedłożenie kompletu dokumentów oraz przekazanie wymaganych danych, może wyrazić zgodę na rejestrację jako bezrobotnego albo poszukującego pracy osoby nieposiadającej kompletu dokumentów lub nie przekazała wymaganych danych".

 Oprócz zasiłku dla bezrobotnych masz  prawo do : korzystania nieodpłatnie z usług rynku pracy,   Urząd Pracy może skierować Cię do pracodawców albo agencji zatrudniających w ramach prac interwencyjnych robót publicznych, będziesz  objęta/y ubezpieczeniem zdrowotnym i w razie potrzeby możesz korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej , możesz ubiegać się o środki finansowe, np.  zwrot kosztów przejazdu i zakwaterowanie, w ramach środków na podjęcie działalności gospodarczej, dodatku akwizycyjnego, refundacji kosztów opieki nad każdym dzieckiem do lat 7, jeśli jesteś osobą bezrobotną i samotnie wychowujesz co najmniej jedno dziecko, możesz również skorzystać z sfinansowania  kosztów egzaminów i licencji.

Wszystkie informacje na temat , kto może uzyskać status osoby bezrobotnej, określa Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ( art. 2 ust. 1 pkt. 2 )

Jeżeli jesteś osobą poszukująca pracy, nie masz  prawa do statusu bezrobotnego, bo np. jesteś zatrudniona/y, lub pobierasz rentę w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia, posiadasz przychody z tytułu najmu  , jesteś właścicielem gospodarstwa rolnego powyżej 2 ha ( przeliczeniowych), jesteś emerytem, jesteś  cudzoziemcem  wykonującym  pracę na terenie Polski, albo gdy zamierzasz podjąć zatrudnienie ( cudzoziemcy z U E oraz cudzoziemcy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego ), nie będziesz zgłoszona/y  do ubezpieczenia zdrowotnego i nie będą opłacane za Ciebie  składki zdrowotne. Jeśli zarejestrujesz  się w Urzędzie Pracy, jako poszukujący pracy, to twoim  obowiązkiem będzie: zgłaszanie się w Urzędzie Pracy co najmniej raz na 90 dni w celu potwierdzenia zainteresowania pomocą określoną w ustawie, zawiadomienie Urzędu Pracy w terminie 7 dni o wszelkich zmianach zawartych w karcie rejestracyjnej i oświadczeniach, stawianie się w wyznaczonym czasie, podejmowanie indywidualnego planu działania przewidzianego dla poszukujących pracy lub szkoleń, jeżeli zostaną Ci zaproponowane.

Jako osoba poszukująca pracy masz możliwość korzystania z usług rynku pracy w zakresie: pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego. Możesz ubiegać się o sfinansowanie kosztów egzaminów umożliwiających uzyskanie świadectw, dyplomów, zaświadczeń ... ( ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - art. 33 ust. 4a-4b oraz art. 43 ). Masz możliwość ubiegania się o pożyczkę sfinansowania kosztów szkolenia w celu podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, sfinansowania z Funduszu Pracy koszty studiów podyplomowych, zwrot kosztów przejazdu na badania lekarskie lub psychologiczne i powrotu do miejsca zamieszkania, jeżeli na badania skierował cię Urząd Pracy.

Rejestracji możesz dokonać osobiście w Powiatowym Urzędzie Pracy lub za pośrednictwem strony internetowej Urzędu. Jeśli rejestracji dokonujesz za pośrednictwem strony internetowej, jako osoba poszukująca pracy, czy jako osoba bezrobotna, konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Pamiętaj !!! …  W każdym Powiatowym Urzędzie Pracy otrzymasz  niezbędne informacje , które będą Cię interesować.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych ( Dz. U. Z 2018 r poz. 511, z póź. zm. )

Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 14 kwietnia 2020 r. w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy