Szanowni Państwo !

Informujemy, że od 1 stycznia 2024 roku Zaborskie Towarzystwo Naukowe nie prowadzi Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej  oraz Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego dla powiatu aleksandrowksiego. 

„Działką ROD” według definicji ustawowej jest podstawowa jednostka przestrzenna rodzinnego ogrodu działkowego, której powierzchnia nie może przekraczać 500 m2, służącą zaspokajaniu potrzeb działkowca i jego rodziny w zakresie prowadzenia upraw ogrodniczych, wypoczynku i rekreacji. Działkowiec, czyli osoba uprawniona do korzystania z działki, nie posiada prawa własności działki, a ustanowienie prawa do działki następuje na

Problem ustalenia wysokości alimentów na małoletnie dzieci niejednokrotnie spędza sen z powiek rozwodzących się małżonków. Rodzice zobowiązani są nie tylko do troski o duchowy i fizyczny rozwój dziecka, ale i do zapewnienia mu środków utrzymania od urodzenia aż do osiągnięcia samodzielności. Praktyka pokazuje, że alimenty najczęściej płacone są przez tego rodzica, który nie sprawuje osobistej – bezpośredniej opieki na dzieckiem. W konsekwencji oznacza to, że jeśli dzieci zamieszkują z matką – ojciec zobowiązany jest do przekazywania alimentów, gdy dzieci mieszkają z ojcem – wówczas to matka zobowiązana jest do przekazywania alimentów. Inaczej jest jedynie w przypadku ustanowienia tzw. opieki

Niekiedy upływ czasu powoduje, że musimy zmierzyć się ze śmiercią bliskiej osoby. Należy pamiętać, że prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na spadkobiercę lub spadkobierców (art. 922 § 1 k.c.). Spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić (art. 1012 k.c.).

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi e-poradnikami. Link znajduje się poniżej:

DZIEDZICZENIE I SPADEK CZ. I

PRAWA DLA KOBIET CZ. I

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z e-planszami. Linki znajdują się poniżej:

 

UPRAWIENI DO KORZYSTANIA Z NIEODPŁATNYCH ŚWIADCZEŃ

METODY OSZUSTW

MAJĄTEK WSPÓLNY MAŁŻONKÓW – Z CZEGO KONKRETNIE SIĘ SKŁADA

MOBBING

Dnia 18 maja 2023r. w Dziennym Domu Pobytu w Aleksandrowie Kujawskim przy ul. Długiej 8 odbyły się warsztaty w godz. 12:00-13:30. Tematyka spotkania obejmowała wybrane zagadnienia z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, w szczególności zasadyuzyskiwania rozwodu ( z orzekaniem o winie i bez orzekania o winie),

Dnia 11 maja 2023r. w Dziennym Domu Pobytu w Aleksandrowie Kujawskim przy ul. Długiej 8 odbyły się warsztaty dla seniorów w godz. 12:00-14:15. Tematyka spotkania obejmowała wybrane zagadnienia z zakresu prawa spadkowego, w szczególności zasady dziedziczenia

Zgodnie z Ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Nieodpłatnym Poradnictwie Obywatelskim oraz Edukacji Prawnej (DZ. U. Z 2015 r. poz. 1255) powiat aleksandrowski od dnia 1 stycznia 2023 r. realizuje zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Od 1 stycznia 2023r. Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz Niedopłatnego Poradnictwa Obywatelskiego w powiecie Aleksandrowskim prowadzi Zaborskie Towarzystwo Naukowe.

https://darmowapomoc.com.pl/punkty-pomocy/kujawsko-pomorskie/powiat-aleksandrowski

Na stronie internetowej https://aleksandrow.pl/, a także na stronie poświęconej darmowej pomocy prawnej https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/ znajdują się informacje komu, w jakich przypadkach i w jakim zakresie przysługiwać będzie nieodpłatna pomoc prawna.

Szanowni Państwo !

Informujemy, że od dnia 1 stycznia 2021 roku Zaborskie Towarzystwo Naukowe nie prowadzi punktów nieodpłatnych porad prawnych oraz nieodpłatnych porad obywatelskich dla powiatu aleksandrowskiego.