Coraz częstszym zjawiskiem w życiu społecznym jest stosowanie instytucji odrzucenia spadku. Termin do odrzucenia spadku to 6 miesięcy od dowiedzenia się o śmierci zmarłego bądźdowiedzenia się o odrzuceniu spadku przez osoby należące w pierwszej kolejności do kręgu spadkobierców. Nie ma problemu ze złożeniem oświadczenia o odrzuceniu spadku w przypadku braku woli dziedziczenia przez osoby dorosłe. Oświadczenie można złożyć przed notariuszem a następnie przedłożyć Sądowi lub złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku przed sądem w toku postępowania o stwierdzenie nabycia spadku lub zainicjować postępowanie o odrzucenie spadku samodzielnie.
Problematyczne jest natomiast, gdy po odrzuceniu spadku przez osoby dorosłe następne w kolejce do odrzucenia niechcianego spadku są małoletnie dzieci. Odpowiednie oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego dziecka mają prawo złożyć rodzice, ewentualnie opiekuni prawni dziecka. Muszą jednakże poprzedzić złożenie takiego oświadczenia zgodą właściwego sądu rodzinnego.
Wniosek o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku składa jeden rodzic lub opiekun prawny. Drugi rodzic jest Uczestnikiem postępowania w sprawie.
Sąd opiekuńczy wyraża zgodę na odrzucenie spadku przez małoletniego po przeprowadzeniu postępowania sądowego, w toku którego musi się upewnić, że jest to w interesie dziecka. Chodzi tu o sąd właściwy ze względu na miejsce zmieszania dziecka (wydział rodzinny). Motywując wniosek do sądu z reguły wystarczy wykazać, że spadek jest zadłużony i że rodzice już go odrzucili. Można to zrobić pokazując wezwania do zapłaty do zmarłego, umowy kredytowe, dokumentację komornika. Warto też do wniosku załączyć oświadczenia o odrzuceniu spadku składane przez innych spadkobierców. Warto dobrze udokumentować wniosek i zlożyć kompleksową dokumentację. Pozwoli to sprawniej i szybciej Sądowi orzec w sprawie i wydać pozwolenie na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego bez zbędnej zwłoki, czasami na posiedzeniu niejawnym. Dysponując prawomocnym postanowieniem sądu opiekuńczego wyrażającym zgodę na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego należy niezwłocznie złożyć takie oświadczenie w sądzie lub u notariusza. Pamiętać należy, że dla odrzucenia spadku w imieniu małoletniego są ściśle określone terminy – co do zasady 6 miesięcy, od dowiedzenia się o odrzuceniu spadku przez powołanych w pierwszej kolejności (6 miesięcy od odrzucenia spadku przez rodzica). Orzecznictwo w kwestii terminu do odrzucenia spadku w imieniu małoletniego dziecka nie jest jednolite, a to oznacza, że rodzice chcąc odrzucić spadek w imieniu swojego dziecka nie powinni zwlekać z procedurą uzyskania zgody sądu rodzinnego i niezwłocznie po otrzymaniu zgody sądu rodzinnego odrzucić spadek przed sądem lub notariuszem. Pamiętać także trzeba, że odrzucając spadek w imieniu małoletniego przed konsulem zagranicą data odrzucenia spadku to data dotarcia odrzucenia spadku do sądu a nie data złożenia oświadczenia przed konsulem.
Pamiętać należy, że sama sprawa o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka nie kończy sprawy odrzucenia spadku. Żeby zakończyć całą procedurę odrzucenia spadku musisz udać się do notariusza wraz z prawomocnym postanowieniem sądu i złożyć tam oświadczenie o odrzuceniu spadku. Odpis postanowienia sądu wraz ze stwierdzeniem prawomocności uzyskasz w sądzie, który je wydał. Oświadczenie powinien złożyć ten z rodziców bądź opiekunów, którego sąd upoważnił w treści.
Zadanie jest finansowane z Budżetu Państwa w ramach dotacji celowej przekazanej Powiatowi Mławskiemu