JEDNORAZOWA ZAPOMOGA Z TYTUŁU URODZENIA SIĘ DZIECKA - BECIKOWE, KTO MOŻE UZYSKAĆ BECIKOWE ?

-rodzic nowo narodzonego dziecka,

-opiekun prawny dziecka tj.i osoba, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem, 

-opiekun faktyczny dziecka, czyli osoba, która przejęła opiekę nad dzieckiem i złożyła do sądu wniosek o adopcję dziecka.

Jeśli jesteś Polakiem mieszkającym za granicą – nie przysługuje ci becikowe w Polsce. W tej sytuacji dowiedz się, czy w kraju w którym mieszkasz istnieją podobne świadczenia.

ILE WYNOSI BECIKOWE? Becikowe wynosi 1000 zł.

W JAKIEJ SYTUACJI MOŻESZ UZYSKAĆ BECIKOWE? Becikowe uzyskasz, jeśli: 

-dochód w przeliczeniu na osobę w twojej rodzinie nie przekracza w miesiącu 1 922 zł netto. -

-matka dziecka od minimum 10 tygodnia ciąży była pod opieką medyczną.

Jeśli samotnie wychowujesz dziecko otrzymasz becikowe tylko wówczas, gdy zostały ustalone alimenty od drugiego rodzica. Wyjątki od tej zasady stanowią sytuacje, w których:

a. drugi rodzic nie żyje,

b. ojciec dziecka jest nieznany,

c. sąd oddalił powództwo o ustalenie alimentów od drugiego rodzica,

d. sąd zobowiązał tylko jednego z rodziców do utrzymania dziecka,

e. rodzice – zgodnie z orzeczeniem sądu – sprawują nad dzieckiem opiekę naprzemienną.

CO MUSISZ PRZYGOTOWAĆ DO UZYSKANIA BECIKOWEGO?

-Wniosek o ustalenie prawa do becikowego oraz odpowiednie załączniki do wniosku. Formularze wniosków i załączników są do uzyskania w urzędzie, który przyznaje to świadczenie.

-Podstawowe dane zarówno swoje jak i dziecka, na które będziesz składać wniosek w tym - numery PESEL,

-adres e-mail,

-numer rachunku, na który ma być przekazywane świadczenie; 

-zaświadczenie od lekarza albo położnej, potwierdzające, że matka dziecka od przynajmniej 10 tygodnia ciąży była pod opieką lekarską,

-dokumenty stwierdzające wysokość dochodu rodziny,

-w przypadku cudzoziemca – dokument uprawniający do pobytu i wykonywania pracy na terenie Polski jak np. karta pobytu

Jeśli samotnie wychowujesz dziecko pamiętaj aby dołączyć:

● dokument sądowy potwierdzający uzyskane alimenty od drugiego rodzica,

● jeśli drugi rodzic nie żyje lub ojciec dziecka jest nieznany – odpis aktu stanu cywilnego, ● postanowienie sądu o odmowie ustalenia alimentów od drugiego rodzica,

● orzeczenie sądu o ustanowieniu opieki naprzemiennej.

KIEDY NALEŻY ZŁOŻYĆ WNIOSEK? I ILE BĘDĘ CZEKAĆ NA ROZPATRZENIE?

Wniosek należy złożyć w ciągu 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Jeśli złożysz wniosek po terminie - nie zostanie on rozpatrzony. Jeśli złożysz wniosek z brakami lub błędami, urząd poprosi o uzupełnienie braków i poprawienia błędów, jeśli tego nie zrobisz - wniosek nie zostanie rozpatrzony i nie otrzymasz świadczenia. Wniosek powinien być rozpatrzony w ciągu miesiąca od dnia złożenia, w szczególnie trudnych przypadkach możliwe jest rozpatrzenie wniosku w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia. Podstawa prawna Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 111), Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2017 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych oraz zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku, zaświadczeniach i oświadczeniach o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych (Dz. U. poz. 1466), Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 2021 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz. U. poz. 1481), Obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 23 września 2020 r. w sprawie wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2019 r. (M. P. z 2020 r., poz. 852), Obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 lipca 2021 r. w sprawie wysokości dochodu za rok 2020 z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (M. P. z 2021 poz. 706), Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 września 2010 r. w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz wzoru zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie pod tą opieką (Dz. U. Nr 183, poz.1234 z póżn.zm.).