Szanowni Państwo !

Informujemy, że od 1 stycznia 2024 roku Zaborskie Towarzystwo Naukowe nie prowadzi Punktu Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego dla powiatu lipnowskiego. .

Pojawienie się potomka to bardzo radosny czas. Jednak małoletniemu dziecku należy dostarczyć środki utrzymania. Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo (art. 128 k.r.o.). Obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych – obciąża bliższych stopniem przed dalszymi (art. 129 § 1 k.r.o.). Krewnych w tym samym stopniu pokrewieństwa obciąża obowiązek alimentacyjny w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym (art. 129 § 2 k.r.o.). W wychowaniu każdego dziecka szczególną rolę pełnia jego rodzice.

Zawarcie związku małżeńskiego rozpoczyna nowy etap w życiu małżonków. Jednak nie wszystkie małżeństwa wytrzymują próbę czasu. Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód (art. 56 § 1 k.r.o.). Jednak mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (art. 56 § 2 k.r.o.).

 Na wstępie wypada wskazać, że jednym z elementów jaki na stałe zagościł w procedurze w sprawach cywilnych i karnych w związku z pandemią Sars Covid 19 było wdrożenie możliwości udziału stron w tych postępowaniach w sposób zdalny.

Trzeba pamiętać, że obecnie w związku z nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego jaka weszła w życie od 1 lipca 2023 r. ( Dz.U. 2023 poz. 614) wprowadzony został przepis

Art. 1481. [Rozpoznanie sprawy na posiedzeniu niejawnym]

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi e-poradnikami. Link znajduje się poniżej:

PRAWA DLA KOBIET CZ. II

Zapraszamy do zapoznania się z e-planszami. Linki znajdują się poniżej:

 

 MAJĄTEK WSPÓLNY MAŁŻONKÓW – Z CZEGO KONKRETNIE SIĘ SKŁADA

MOBBING

Dnia 19 kwietnia2023r. w Dziennym Domu Seniora +  w miejscowości Krzyżówki odbyły się warsztaty dla seniorów w godz. 9:15-10:45. Tematyka spotkania obejmowała wybrane zagadnienia z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, w szczególności zasady uzyskiwania rozwodu (z orzekaniemo winie i bez orzekania o winie), podział wspólnego majątku małżonków

Dnia 22 marca 2023r. w Dziennym Domu Seniora +  w miejscowości Krzyżówki odbyły się warsztaty dla seniorów w godz. 8:30-10:45. Tematyka spotkania obejmowała wybrane zagadnienia z zakresu prawa spadkowego, w szczególności zasady dziedziczenia

Umowa najmu okazjonalnego jest umową najmu lokalu mieszkalnego, którego właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali oraz która została zawarta na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat. Umowa najmu okazjonalnego i jej wypowiedzenie podlegają bowiem regułom zarezerwowanym dla tzw. umów terminowych, czyli zawartych na określony czas.

Umowa o kredyt konsumencki najczęściej zawierana jest przez strony w siedzibie kredytodawcy. Umowa ta rzadziej jest zawierana w miejscu zamieszkania konsumenta. Ponadto umowa o kredyt konsumencki może być także zawarta na odległość bez jednoczesnej obecności obu stron.