W dniu 09 października 2023odbyły się warsztaty dla młodzieży w  Szkole Podstawowej w Brusach im. Jana Pawła II w Brusach. W zajęciach wzięli udział uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych w łącznym wymiarze 2 godzin lekcyjnych. Tematami warsztatów były " Odpowiedzialność prawna nieletnich", "Droga do zawodów prawniczych" oraz "Bezpieczeństwo w sieci".

Czym jest wspólnota mieszkaniowa?

Definicja wspólnoty mieszkaniowej znajduje się w art. 6 ustawy o własności lokali. Zgodnie z definicją wspólnotę mieszkaniową tworzą właściciele, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i  być pozwana. Wspólnota mieszkaniowa jest zatem jednostką organizacyjną nieposiadająca osobowości prawnej do której przystępuje się przymusowo w momencie nabycia lokalu w danej nieruchomości. Wspólnota mieszkaniowa może posiadać firmę, siedzibę jak również numer NIP i REGON.

 

 

Prawidłowo zawarta umowa zasadniczo nie może być rozwiązana na mocy decyzji wyłącznie jednej ze stron. W niektórych jednak przypadkach prawo dopuszcza rozwiązanie umowy w ten sposób.

W polskim prawie wyróżniamy tzw. umowne prawo odstąpienia, odstąpienie w przypadku zwłoki w wykonaniu umowy wzajemnej oraz odstąpienie na podstawie przepisów szczególnych (w tym odstąpienie od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa oraz odstąpienie w ramach rękojmi).

Zasiedzenie jest jednym ze sposobów nabycia prawa własności rzeczy.

W wyniku zasiedzenia posiadacz rzeczy niedysponujący prawem własności rzeczy nabywa to prawo w wyniku faktycznego wykonywania prawa przez określony w przepisach czas. W drodze zasiedzenia możliwe jest również nabycie ograniczonego prawa rzeczowego w postaci służebności gruntowej i służebności przesyłu.

W przypadku prawa własności możliwe jest uzyskanie w drodze zasiedzenia zarówno nieruchomości, jak i ruchomości. Nieruchomości można zasiedzieć niezależnie od tego czy mają urządzoną księgę wieczystą. Dopuszczalne jest również zasiedzenie części nieruchomości, jak również udziału we współwłasności. Nie jest również wykluczone zasiedzenie udziału przez innego współwłaściciela rzeczy.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi e-poradnikami. Link znajduje się poniżej:

DZIEDZICZENIE I SPADEK CZ. II

Zapraszamy do zapoznania się z e-planszami. Linki znajdują się poniżej:

 

UPRAWIENI DO KORZYSTANIA Z NIEODPŁATNYCH ŚWIADCZEŃ

METODY OSZUSTW

Nie istnieje zamknięty katalog spraw, z jakimi osoby zainteresowane uzyskaniem pomocy, zgłaszają się do punktów nieodpłatnych porad prawnych i porad obywatelskich. Każda sprawa jest inna.

Testament jako pojęcie należy rozumieć dwojako. W znaczeniu art. 934 Kodeksu Cywilnego testament to tyle samo co jego sporządzenie, a więc jego napisanie, złożenie oświadczenia przed notariuszem bądź świadkami. W innym znaczeniu testament to środek dowodowy, czyli dokument, który zawiera treść oświadczenia spadkodawcy. Jest to najczęściej akt notarialny, protokół sporządzenia testamentu allograficznego czy testament własnoręczny.

CO TO JEST I JAK DOCHODZI DO WSZCZĘCIA PROCEDURY?

  1. Bezpłatna instytucja uregulowana w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
  2. Podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę „Niebieskie Karty” i nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie.
  3. Wszczęcie procedury „Niebieskie Karty” następuje przez wypełnienie formularza „Niebieska Karta” w przypadku powzięcia, w toku prowadzonych czynności służbowych lub zawodowych, podejrzenia stosowania przemocy wobec członków rodziny lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez członka rodziny lub przez osobę będącą świadkiem przemocy w rodzinie.

PRZEBIEG PROCEDURY I KORZYŚCI

Wszczynając procedurę, podejmuje się działania interwencyjne mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobie, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie. Rozmowę z osobą, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, przeprowadza się w warunkach gwarantujących swobodę wypowiedzi i poszanowanie godności tej osoby oraz zapewniających jej bezpieczeństwo.

W ramach procedury przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty i ochrony zdrowia:

  • diagnozują sytuację i potrzeby osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie,
  • udzielają kompleksowych informacji o możliwościach uzyskania pomocy, w szczególności psychologicznej, prawnej, socjalnej i pedagogicznej, oraz wsparcia, w tym o instytucjach i podmiotach świadczących specjalistyczną pomoc na rzecz osób dotkniętych przemocą w rodzinie,
  • informują o formach pomocy dzieciom doznającym przemocy w rodzinie oraz o instytucjach i podmiotach świadczących tę pomoc,
  • wskazują możliwości podjęcia dalszych działań mających na celu poprawę sytuacji osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie,
  • organizują niezwłocznie dostęp do pomocy medycznej, jeżeli wymaga tego stan zdrowia osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie,
  • zapewniają osobie, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, w zależności od potrzeb, schronienie w całodobowej placówce świadczącej pomoc, w tym w szczególności w specjalistycznym ośrodku wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie,
  • mogą prowadzić rozmowy z osobami, wobec których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc w rodzinie, na temat konsekwencji stosowania przemocy w rodzinie oraz informuje te osoby o możliwościach podjęcia leczenia lub terapii i udziale w programach oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie.

W listopadzie 2022 roku odbyły się kolejne zajęcia edukacyjne dla uczniów Szkoły Podstawowej w Zalesiu. Omawiana tematyka dotyczyła nieodpłatnych porad prawnych i obywatelskich, mediacji oraz zagrożeń w sieci.