Zgodnie z art. 1015 kodeksu cywilnego oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może zostać złożone w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania. Dla spadkobiercy dzień powołania będzie to w zasadzie dzień, w którym dowiedział się o śmierci spadkodawcy lub dzień, w którym spadkobierca powołany w dalszej kolejności dowiedział się o odrzuceniu spadku przez osoby wyprzedzające go przy dziedziczeniu ustawowym.
Jeżeli w terminie 6 miesięcy nie zostało złożone oświadczenie o odrzuceniu spadku, a dowiemy się, iż spadkodawca pozostawił po sobie długi możemy uchylić się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku jeżeli byliśmy w błędzie, który był istotny. Błąd taki będzie zazwyczaj dotyczyć stanu majątku spadkowego. Jak wskazano powyżej musi być on istotny co oznacza, że jeżeli spadkobierca nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, złożyłby oświadczenia o odrzuceniu spadku. Należy pamiętać jednak, iż błąd zostanie uznany przez sąd za istotnym jeżeli wykażemy, iż przy dołożeniu należytej staranności nie mieliśmy możliwości ustalania rzeczywistego stanu majątku spadkowego i dowiedzenia się o długach wchodzących w skład spadku.
W przedmiocie uchylenia się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia woli o odrzuceniu spadku sąd przeprowadza rozprawę podczas, której spadkobierca musi udowodnić, iż był w błędzie i to istotnym. Uchylenie się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia woli o odrzuceniu spadku wymaga zatwierdzenia przez sąd i jest skuteczne dopiero z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia.
Bardzo ważną kwestią, o której trzeba w tej materii pamiętać jest to, iż uprawnienie do uchylenia się od skutków prawnych wygasa w razie błędu z upływem roku od jego wykrycia co w zasadzie oznacza chwilę, w której dowiedzieliśmy się o długach spadkodawcy.
r.pr. Izabela Klimek-Jelonek