Rozwód - czy to jest trudne przeżycie? Zapewne tak, jeśli nie dla samych zainteresowanych to już na pewno dla ich dzieci. Czy wnosić o rozwód z orzekaniem o winie czy bez tego orzekania? Czy zawierać porozumienie rodzicielskie regulujące wszystkie sprawy dotyczące dzieci, czy czekać na rozstrzygnięcie sądu w tym przedmiocie?
Gdy zgłasza się do kancelarii ktoś, kto zdecydował się na rozwiązanie małżeństwa przez rozwód to pełnomocnik powinien zrobić wszystko, aby po pierwsze: wygrać sprawę rozwodową, a po drugie: aby sprawa ta przebiegła jak najmniej dla niego (dla niej) boleśnie.
Profesjonalny pełnomocnik powinien najpierw dokładnie ustalić, co klient czy klientka chcą osiągnąć oprócz wyroku rozwiązującego małżeństwo, zasądzenia alimentów, uregulowania spraw związanych z wykonywaniem władzy rodzicielskiej oraz kontaktów z dziećmi. Powinien starać się przekonać swoich klientów, że lepsza jest nawet najgorsza ugoda wypracowana przez strony, niż najlepszy wyrok sądowy. Dotyczy to także spraw rozwodowych, choć rozwodu na mocy ugody nie można uzyskać. Można jednak na drodze ugodowej załatwić sprawę alimentów, czy uregulować wszystkie sprawy związane z kontaktami rodziców z dziećmi. Jeżeli strony są skłonne do uregulowania tych spraw bez udziału sądu to jest to dla nich duże lepsze, chętniej wywiązują się z tych ustaleń, gdyż sami je wypracowali. Pełnomocnik powinien pomóc stronom wypracować warunki takich ugód służąc profesjonalną wiedzą prawniczą.
Ponadto strony mogą też podjąć decyzję o uzyskaniu rozwodu bez orzekaniu o winie, czyli uzyskać rozwód za porozumieniem stron. W takim przypadku postępowanie sądowe jest o wiele krótsze, toczy się bez długiego i czasami bolesnego postępowania dowodowego. Zawsze trzeba więc rozważyć czego chcemy: czy uzyskania prędkiego orzeczenia rozwodu (nawet na pierwszej rozprawie), czy długotrwałego postępowania sądowego. Czasami okazuje się bowiem, że szybsze „załatwienie sprawy” nie będzie powodowało rozdrapywania ran, a ponadto da stronom możliwość szybszego rozpoczęcia nowego etapu w życiu. Ważne też jest, że takie postępowanie zaoszczędzi wam kosztów. Orzeczenie o winie jest natomiast niezbędne w sytuacji, gdy małżonek będzie domagał się alimentów na swoją rzecz od małżonka winnego rozkładu pożycia. Muszą być jednak spełnione przesłanki do zasądzenia takich alimentów.
Warto podkreślić, że zawodowy pełnomocnik (radca prawny lub adwokat) potrafi przewidzieć wynik sprawy już na podstawie krótkiej rozmowy z klientem. Decyzja jednak zawsze należy do klientów.