W przeszłości większość małżeństw w Polsce była zawierana w stosunkowo krótkim okresie od momentu uzyskania pełnoletniości przez przyszłych małżonków oraz od zakończeniu przez nich edukacji i to często w sytuacji , gdy nie mieli oni ani zagwarantowanej pracy , ani miejsca zamieszkania . Aktualnie tendencja jest zupełnie inna . Młodzi ludzie zwykle zwlekają z zawarciem związków małżeńskich lub wręcz programowo deklarują , że nie będą legalizowali - formalizowali związków konkubenckich w jakich żyją . W efekcie - małżeństwa zawierane są coraz później - po upływie dłuższego okresu czasu od zakończenia edukacji . Zwłoka w zakładaniu rodziny powoduje często , iż przyszli małżonkowie w chwili zawierania związku posiadają już majątek osobisty zgromadzony w oparciu o dochody uzyskane z pracy własnej lub uzyskany przy pomocy rodziców . Coraz częstszym zjawiskiem jest także zróżnicowanie wieku osób zawierających małżeństwo oraz znaczne zróżnicowanie wysokości uzyskiwanych przez nich dochodów. 

Dysproporcje majątkowe pomiędzy osobami planującymi zawarcie związku małżeńskiego wynikające z dotychczasowej ich aktywności zawodowej , zakresu pomocy udzielonej przez rodzinę oraz zróżnicowania wiekowego mają swoje konsekwencje . Małżonek bardziej zamożny chce zabezpieczyć się przed skutkami ewentualnego rozwodu i często zmierza do zawarcia umowy o rozdzielności majątkowej małżeńskiej . Szczególnie widoczne jest to w sytuacji , gdy małżonek bardziej zamożny ma nieruchomość zakupioną częściowo z kredytu , który w całości nie został spłacony , a dodatkowo uzyskuje dochody znacząco wyższe niż jego współmałżonek . Rodzina udzielająca mu pomocy finansowej także utwierdza go w poglądzie co do zasadności zawarcia umowy o rozdzielności majątkowej wskazując , iż podjęty przez nią wysiłek finansowy miał służyć zabezpieczeniu interesów jej dziecka , a nie interesów innych osób . Współmałżonek mniej zamożny ma natomiast interes w tym by pomiędzy małżonkami istniał ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej . We wskazanej sytuacji nie staje się on co prawda współwłaścicielem tej nieruchomości , ale każda inwestycja dokona na na tej nieruchomości lub spłata kredytu / w trakcie trwania małżeństwa / powoduje , iż jest osobą uprawnioną do zwrotu części nakładów na tą nieruchomość . Nadto zawarcie umowy o rozdzielności majątkowej traktowane jest jako dowód braku zaufania pomiędzy przyszłymi małżonkami , a często ma faktyczny wpływ na nadmierne zróżnicowanie sytuacji majątkowej małżonków po ewentualnym rozwodzie . Coraz częściej zawarcie umowy o rozdzielności majątkowej rozważane jest przez strony jako możliwość ochrony chociaż części majątku na wypadek wystąpienia ryzyk związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej lub niemożności wykonywania zawodu przez jedną z nich .

Racje obydwu stron są ewidentne . Przed podjęciem decyzji o zawarciu małżeństwa - obydwie strony powinny szczerze porozmawiać i wskazać swoje argumenty oraz obawy . Powinny także poszukać wspólnie możliwości pogodzenia swoich rozbieżnych interesów . Uciekanie od tak ważnych tematów i brak uzgodnienia stanowisk spowoduje , iż podstawy planowanego małżeństwa mogą okazać się zbyt kruche by ono przetrwało .

Możliwość pogodzenia rozbieżnych interesów stron w sytuacji zawarcia umowy o rozdzielności majątkowej może polegać na ustaleniu zawarcia umowy o wspólności majątkowej w okresie późniejszym lub na ustaleniu , że w oparciu o majątek osobisty małżonka mniej zamożnego oraz uzupełniająco o kredyt zaciągnięty przez obydwojga małżonków zostanie zakupiona nieruchomość , która trafi do majątku odrębnego jedynie małżonka mniej zamożnego . Są także inne sposoby stworzenia zabezpieczeń . W ich znalezieniu oraz odpowiednim sformalizowaniu pomocny będzie kontakt z prawnikiem .