W naszym kraju , podobnie jak i w większości krajów europejskich , wzrasta liczba rozwodów oraz liczba związków nieformalnych - konkubinatów , które nie przetrwały próby czasu .

Konsekwencją powyższych zjawisk są problemy związane z koniecznością utrzymywania relacji między byłymi partnerami oraz między nimi a dziećmi narodzonymi z tych związków .

Rozwody i zerwania konkubinatów odbywają się z reguły w sytuacjach trudnych emocjo - nalnie dla byłych partnerów . W rezultacie sytuacja emocjonalna partnerów rzutuje nie tylko na relacje między nimi , ale także na relacje między każdym z rodziców a dziećmi .

Z reguły dzieci - po ustaniu związku rodziców - pozostają z matką i z nią zamieszkują . Rozstanie rodziców zwykle powoduje pogorszenie sytuacji materialnej , gdyż koszty ich utrzymania z osobna zwiększają się . Pogorszenie sytuacji materialnej byłych partnerów wpływa zaś na utrzymywanie się złych relacji między byłymi partnerami , albo wręcz powoduje wzrost ich nasilenia . Trudna sytuacja emocjonalna byłych partnerów nie pozostaje bez wpływu na ich relacje z dziećmi . Dzieci często stają się wówczas orężem w starciach rodziców , co z kolei powoduje osłabienie więzi pomiędzy jednym z rodziców a dziećmi .

W tych okolicznościach szczególnie ważne wydaje się to by byli partnerzy oddzielali swoje wzajemne żale dotyczące przyczyn rozstania od kwestii ich relacji z dziećmi oraz konieczności współdziałania przy wychowaniu dzieci .

O ile byli partnerzy rozumieją powyższe kwestie i chcą współdziałać dla dobra dzieci to sprawa jest prostsza i nie wymaga sformalizowania wzajemnych obowiązków . W mojej ocenie - także i wówczas dobrze byłoby jednak spisać jakiś protokół ustaleń , a następnie starać się wywiązywać z przyjętych w nim zobowiązań . W takim protokole mogą być zawarte np. ustalenia dotyczące wysokości i terminów płatności alimentów , dokładnych terminów kontaktów dzieci z rodzicem zamieszkującym odrębnie , reprezentacji dzieci w sprawach dotyczących szkoły lub opieki zdrowotnej . Szczególnie ważne jest ustalenie sposobu postępowania w sytuacji występowania sporów pomiędzy rodzicami lub w sytuacjach nagłych - nieprzewidzianych .

Jeżeli jednak rodzice walczą ze sobą , wylewają na siebie wzajemne żale , albo co gorsza nastawiają negatywnie dzieci do byłego partnera to wówczas najwięcej tracą dzieci . Bywa , że dzieci zrywają kontakt z rodzicem z którym nie zamieszkują . Także ten rodzic jest w trudnej sytuacji . Chcąc utrzymywać kontakt z dziećmi powinien on próbować porozumieć się z byłym partnerem - osobiście lub poprzez pośredników - np. wspólnych znajomych , członków rodziny do których obydwoje partnerzy mają względne zaufanie . Jeżeli te próby nie dadzą pozytywnego wyniku to wówczas pozostaje kwestia formalnego uregulowania stosunków z dziećmi i przestrzeganie ustalonych zasad .

Celowym jest sądowe uregulowanie spraw alimentacyjnych oraz ustalenie kontaktów z dziećmi rodzica zamieszkującego odrębnie . Uregulowanie spraw alimentacyjnych umożliwia rodzicowi zamieszkującemu z dziećmi zaplanowanie wydatków i łatwiejszy dostęp do środków finansowych / w tym prowadzenie egzekucji / , a w sytuacji gdy drugi z rodziców nie będzie płacił alimentów - uzyskanie alimentów z funduszu alimentacyjnego . W mojej ocenie - celowym jest sformalizowanie wszelkich wydatków na zaspokajanie potrzeb życiowych dzieci i to przez obydwojga rodziców . Świadomość zakresu potrzeb i wysokości wydatków umożliwia prawidłowe ustalenie wysokości alimentów z jednej strony , a z drugiej strony - zabezpiecza przed roszczeniami zbyt wygórowanymi . Sądowe ustalenie kontaktów rodzica z dziećmi obejmuje zakres kontaktów , harmonogram ich odbywania , jak i formę tych kontaktów . Takie uregulowanie zabezpiecza w pewnym zakresie prawa rodzica mieszkającego odrębnie i zapewnia choćby minimalny kontakt z dziećmi , a nadto ułatwia ich realizację . Także dla rodzica zamieszkującego z dziećmi sądowe ustalenie kontaktów jest korzystne , gdyż umożliwia mu zaplanowanie własnych zajęć oraz zabezpiecza przed negatywnymi zachowaniami byłego partnera , który nie liczy się z jego organizacją spraw życiowych .

Powyższe wskazuje , iż byli partnerzy we własnym interesie powinni być zainteresowani prawidłowym przebiegiem kontaktów z dziećmi oraz współdziałaniem w zakresie ich wychowywania . Należy podkreślić , iż dzieci mające nieprawidłowe kontakty z rodzicami często mają problemy emocjonalne , gorzej się uczą i sprawiają problemy wychowawcze . Istotne jest , że w przypadku szkód wyrządzanych przez niepełnoletnie dzieci odpowie - dzialność cywilną za te szkody ponoszą rodzice .  Ważne jest także , iż rodzice mają obowiązki alimentacyjne wobec dzieci , a niekiedy i wobec wnuków . Także dzieci mają obowiązki alimentacyjne wobec rodziców .

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić , iż byli partnerzy powinni wyzbyć się emocji , nie odgrywać się na sobie , a pozytywną energię skierować i skoncentrować na współdziałaniu i zabezpieczeniu potrzeb dzieci . Takie podejście będzie w dłuższej perspektywie korzystne zarówno dla nich , jak i dla dzieci oraz pozwoli na uniknięcie wielu problemów .