Tytułem wstępu należy wskazać, iż jeśli dana nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi koniecznej to można złożyć do sądu wniosek o ustanowienie służebności drogi koniecznej.

Dzięki temu uzyska się prawo dojazdu i przechodu do swojej działki, nawet wbrew woli sąsiadów.

Wniosek o ustanowienie służebności drogi koniecznej powinien określać sąd, do którego jest składany. Należy określić nazwę sądu, adres i wskazać wydział cywilny, jako właściwy do jego rozpoznania.

Następnie powinno się podać wszystkie strony, czyli siebie jako wnioskodawcę oraz pozostałych uczestników postępowania. Uczestnikami tymi są właściciele nieruchomości, przez które powinna przebiegać służebność drogi koniecznej. Powinno się też podać swój adres zamieszkania i numer PESEL oraz adresy zamieszkania pozostałych uczestników postępowania.

Następnie należy oznaczyć rodzaj pisma, czyli napisać, że jest to wniosek o ustanowienie służebności drogi koniecznej i określić wartość przedmiotu sporu. Jest nią kwota, która wnioskodawcy zdaniem stanowi wartość służebności drogi koniecznej.

We wniosku też trzeba określić żądanie wniosku. Oznacza to konieczność wskazania, że domaga wnioskodawca się ustanowienia za wynagrodzeniem służebności drogi koniecznej na rzecz wnioskodawcy nieruchomości i podać w jaki sposób ma ona przebiegać i podać szerokość pasa służebności np. 4 metry.

Powinno we wniosku się podać numer księgi wieczystej swojej nieruchomości oraz numery ksiąg wieczystych nieruchomości, przez które służebność drogi koniecznej będzie przebiegać. Należy też podać numery ewidencyjne wszystkich działek, wchodzących w skład tych nieruchomości.

We wniosku o ustanowienie służebności drogi koniecznej należy także wskazać fakty, na których opiera wnioskodawca swoje żądanie oraz dowody na ich poparcie. Dowodami tymi mogą być, szczególności dokumenty, oględziny i przesłuchania stron. Pamiętać należy, żeby napisać, co wnioskodawca chce wykazać za pomocą poszczególnych dowodów np. za pomocą dowodu odpisu aktualnego księgi wieczystej chce wnioskodawca wykazać własność swojej nieruchomości.Konieczne jest również złożenie we wniosku oświadczenia czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia.

Wniosek powinien być przez wnioskodawcę podpisany i wskazane powinny być nim wszystkie załączniki. Bardzo istotnym jest aby poza egzemplarzem wniosku dla sądu załączyć również odpis wniosku i załączników dla każdego z uczestników postępowania. Jeżeli np. droga konieczna przebiegać będzie przez działki trzech sąsiadów to do sądu trzeba złożyć cztery egzemplarze wniosku wraz z załącznikami.

Do wniosku o ustanowienie drogi koniecznej należy załączyć i zawnioskować jako dowody w sprawie następujące dokumenty:

  •  odpisy aktualne ksiąg wieczystych nieruchomości wnioskodawcy oraz wszystkich nieruchomości, przez które ma przebiegać droga konieczna,
  •  wypisy z ewidencji gruntów nieruchomości wnioskodawcy oraz wszystkich nieruchomości, przez które ma przebiegać droga konieczna,
  •  kopie map zasadniczych nieruchomości wnioskodawcy oraz wszystkich nieruchomości, przez które ma przebiegać droga konieczna,
  •  kopię mapy ewidencyjnej obejmującej nieruchomość wnioskodawcy oraz wszystkie nieruchomości, przez które ma przebiegać droga konieczna.

 

Ponadto we wniosku o ustanowienie służebności drogi koniecznej powinno zawnioskować się również o dopuszczenie dowodów z opinii biegłych.

  •  Pierwszą opinią będzie opinia biegłego geodety. Za pomocą tej opinii określony zostanie przebieg służebności drogi koniecznej. Biegły dokona tego na mapie, która stanowić będzie następnie załącznik do postanowienia sądu ustanawiającego służebność drogi koniecznej.
  •  Drugą opinią będzie opinia biegłego rzeczoznawcy majątkowego. Na podstawie tej opinii określone zostanie wynagrodzenie, które niestety będziesz musiał wnioskodawca zapłacić sąsiadom za ustanowienie służebności drogi koniecznej.

Z USTANOWIENIEM SŁUŻEBNOŚCI DROGI KONIECZNEJ WIĄŻE SIĘ Z KOSZT OPŁATY SĄDOWEJ, KTÓRA WYNOSI 200,- ZŁ. OPŁATĘ TĘ POWINNO SIĘ WPŁACIĆ NA RACHUNEK BANKOWY SĄDU, DO KTÓREGO SKŁADA WNIOSKODAWCA WNIOSEK. POTWIERDZENIA UISZCZENIA OPŁATY ZAŁĄCZA SIĘ DO WNIOSKU.