Szanowni Państwo!

Informujemy, że od 1 stycznia 2023r. Zaborskie Towarzystwo Naukowe nie prowadzi punktu nieodpłatnej pomocy prawnej dla powiatu Iławskiego.

Niewątpliwie jednym z podstawowych obowiązków rodziców jest łożenie na utrzymanie i wychowanie swoich dzieci. Obowiązek ten nie jest ograniczony do zaspokajania potrzeb małoletnich dzieci. Oboje rodzice mają obowiązek zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb swoich dzieci, niezależnie od ich wieku. Podstawową przesłanką jest ustalenie, że dziecko nie jest w stanie się jeszcze samodzielnie utrzymać. Okoliczność ta w odniesieniu do małoletnich dzieci, w większości przypadków, nie jest wątpliwa. Natomiast więcej problemów mogą stanowić przesłanki do realizowania obowiązku alimentacyjnego względem pełnoletniego dziecka. Wówczas obowiązek alimentacyjny może zostać uchylony jeśli:

Przyjęcie lub odrzucenie spadku może zostać dokonane na dwa sposoby. Można tego dokonać albo przed Sądem albo u notariusza. W Sądzie po przeprowadzeniu postępowania wydane zostanie postanowienie o sposobie nabycia spadku i osobach które nabyły spadek, oraz w jakich częściach ( udziałach ) spadek nabyły. Przed notariuszem natomiast sporządzić możemy akt poświadczenia dziedziczenia który ma taką samą moc prawną jak postanowienie Sądu. Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma trybami jest kwestia czasu i kosztów. Postępowanie przed Sądem jest tańsze, ale trwa dłużej niż u notariusza. W niniejszym artykule skrótowo omówiona zostanie procedura postępowania przed Sądem.

Dnia 21 grudnia 2022r. odbyło się spotkanie edukacyjne w Klubie Seniora działającym przy Miejsko - Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kisielicach, które prowadził radca prawny Michał Budek działający z ramienia Zaborskiego Towarzystwa Naukowego. Tematem spotkania były zagadnienia związane z szeroko pojętym prawem spadkowym.

Kolejne spotkanie w Powiecie Iławskim dla seniorów odbyło się dnia 22 listopada 2022r. w Klubie Seniora "Senior+" w Złotowie, które również prowadziła radca prawny i doradca obywatelski Natalia Górska i omówiła temat; "Możliwość przekazania swego mieszkania lub domu dzieciom za życia lub na wypadek śmierci w aspekcie prawa opieki dzieci względem rodziców".

W dniu 16 listopada 2022r. odbyło się spotkanie edukacyjne dla seniorów w Klubie Seniora "Senior+" w Mortęgach. Tematem spotkania, które prowadziła radca prawny i doradca obywatelski Natalia Górska działająca z ramienia Zaborskiego Towarzystwa Naukowego była: "Możliwość przekazania swego mieszkania lub domu dzieciom za życia lub na wypadek śmierci w aspekcie prawa opieki dzieci względem rodziców". Były to warsztaty otwarte w konspekcie zasad prawa rodzinnego i opiekuńczego a prawa cywilnego.

Zapraszamy do zapoznania się z E-poradnikami. Link znajduję się poniżej:

 

DZIEDZICZENIE I SPADEK

PRAWA DLA KOBIET

ŚRODOWISKO PRACY

W dniach 7 i 14 maja 2022 roku w Iławie w ramach działań edukacyjnych odbyło się szkolenie w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego.

Władza rodzicielska w polskim systemie prawnym występuje z mocy prawa u obu rodziców dziecka. W szerokim ujęciu rozumiana jest jako zbiór praw i obowiązków, które względem dziecka mają jego rodzice. Taki stan prawny trwa do czasu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności, ale w niektórych sytuacjach życiowych władza ta może zostać rodzicom ograniczona lub nawet odebrana. Kiedy tak się dzieje? Jakie są przesłanki ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej?