Nieodpłatna mediacja, z której można skorzystać w punktach npo/npp została uregulowana w ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (dalej ustawa).

Osoba, która chce skorzystać z mediacji, powinna skontaktować się z właściwym starostwem, który odpowiada za organizację punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, telefonicznie lub elektronicznie i umówić się na wizytę w punkcie, gdzie dyżur odbywa mediator. Gdy osoba stawi się już do mediatora to składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, a także wniosek o przeprowadzenie mediacji podając swoje dane, dane drugiej strony, a także przedmiot mediacji. Po wypełnieniu wniosku o mediację osoba powinna wysłać go do strony przeciwnej listem poleconym za potwierdzeniem odbioru (lub wręczyć go drugiej stronie aby go podpisała). Jak już wniosek o mediację dotarł do drugiej strony, osoba powinna przynieść podpisany przez obie strony wniosek do mediatora. Następnie mediator kontaktuje się z drugą stroną z zapytaniem czy jest zainteresowana mediacją. Wniosek o mediację wysyłany jest także do starostwa, które ma zadbać aby mediacja odbyła się w odpowiednim terminie. Mediator umawia się z osobami zainteresowanymi mediacją na dogodny termin jej przeprowadzenia. Osoba wraz ze stroną przeciwną stawiają się na umówiony termin we wskazanym punkcie npo/npp. Postępowanie mediacyjne rozpoczyna się od sprawdzenia jakie są oczekiwania stron, ich stanowiska, aby można był spisać umowę mediacyjną. Mediator rozpoczyna postępowanie mediacyjne, wskazuje zasady obowiązujące w mediacji. Mediator udziela głosu stronom, w celu poznania źródła problemu i stanowisk stron. Mediator może zaproponować stronom sposoby rozwiązania konfliktu, a także w przypadku konieczności przemyślenia warunków ugody mediator może zaproponować stronom, aby umówiły się na następny termin spotkania mediacyjnego. Mediator po dojściu do porozumienia przez strony konfliktu, proponuje pomoc w sporządzeniu projektu ugody na piśmie oraz sporządza protokół ze spotkania mediacyjnego. Pod projektem ugody podpisują się strony oraz mediator. Strony mogą wysłać spisaną ugodę wraz z protokołem do właściwego Sądu w celu jej zatwierdzenia. Osoba wnioskująca o mediację może otrzymać pomoc w sporządzeniu pisma do sądu z wnioskiem o jej zatwierdzenie (ugoda będzie jego załącznikiem). Ugoda zawarta przed mediatorem, po jej zatwierdzeniu przez Sąd ma moc prawną na równi z ugodą zawartą bezpośrednio przed sądem. Ugoda mediacyjna zatwierdzona przez sąd stanowi tytuł egzekucyjny, który podlega wykonaniu w drodze egzekucji komorniczej.

Art. 4a ustawy [Nieodpłatna mediacja]

  1. Nieodpłatna mediacja obejmuje:


1)poinformowanie osoby uprawnionej o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji oraz korzyściach z tego wynikających;
2) przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji;
3) przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej;
4) przeprowadzenie mediacji;
5) udzielenie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem.

  1. Nieodpłatna mediacja nie obejmuje spraw, w których:


1) sąd lub inny organ wydały postanowienie o skierowaniu sprawy do mediacji lub postępowania mediacyjnego;
2) zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w relacji stron występuje przemoc.

  1. W sprawach nieuregulowanych niniejszą ustawą do nieodpłatnej mediacji stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1575, 1578 i 2320 oraz z 2021 r. poz. 11) o mediacji.
  2. Nieodpłatna mediacja może być prowadzona pomiędzy stronami dążącymi do polubownego rozwiązania sporu. Stroną inicjującą przeprowadzenie nieodpłatnej mediacji może być wyłącznie osoba uprawniona.
  3. Nieodpłatną mediację prowadzi mediator.
  4. Mediatorem może być osoba wpisana na listę stałych mediatorów prowadzoną przez prezesa sądu okręgowego, o której mowa w ustawie z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072), lub wpisana na listę mediatorów prowadzoną przez organizację pozarządową w zakresie swoich zadań statutowych lub uczelnię, o której mowa w ustawie z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego, o której informacje przekazano prezesowi sądu okręgowego.
  5. Nieodpłatnej mediacji, w zakresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, nie może prowadzić osoba, która w sprawie którejkolwiek ze stron uprzednio świadczyła pomoc prawną lub poradnictwo obywatelskie, była świadkiem, wydawała opinię, sporządzała wywiad środowiskowy lub prowadziła terapię, a także osoba, co do której zachodzi okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jej bezstronności, z wyłączeniem udzielania pomocy, w zakresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1. W takim przypadku mediator odmawia przeprowadzenia nieodpłatnej mediacji, informując osobę uprawnioną o możliwości skorzystania z nieodpłatnej mediacji prowadzonej przez innego mediatora w tym samym punkcie lub innych punktach, w których udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, zwanych dalej "punktami".
  6. Nieodpłatną mediację, w zakresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-3 i 5, a w zakresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, z uwzględnieniem ust. 6 i 7, może również prowadzić osoba udzielająca nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadcząca nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.



Autor jest r.pr., a także mediatorem i pracuje w punktach npo/npp, gdzie także przeprowadza mediacje na wniosek zainteresowanych osób, a także zachęca do mediacji jeżeli jest szansa na takie uregulowanie spornych kwestii, wskazując na pozytywne aspekty mediacji (np. uniknięcie sprawy sądowej).