Mediacja pozasądowa, co to takiego?
Iść do sądu, czy nie iść do sądu ?. Zdobyć się na taki krok?. Już na samą myśl o rozprawie w sądzie dostajemy palpitację serca, a jeszcze te przesłuchania . Czy są jakieś inne rozwiązania poza sądem?, TAK !!!
Jedną z takich alternatyw jest mediacja pozasądowa.
Mediacja może rozpocząć się na podstawie:
- wniosku o mediację jaki jedna strona dostarcza mediatorowi lub,
- strony mogą samodzielnie udać się do mediatora i zawrzeć z nim umowę o przeprowadzenie mediacji
Celem mediacji jest wypracowanie ugody, która będzie satysfakcjonowała obie strony.
W przypadku zawarcia ugody i podpisania jej przez strony, mediator sporządza protokół. Każda ze stron z wyjątkiem mediatora, jest uprawniona aby wystąpić do sądu z wnioskiem o zatwierdzenie ugody. Wniosek może złożyć jedna ze stron, bez konieczności uzyskania zgody drugiej strony. Taki wniosek zwolniony jest z opłat sądowych. Strona, bądź strony powiadamiają mediatora o fakcie złożenia wniosku do sądu w sprawie zatwierdzenia ugody, wówczas mediator ma obowiązek złożyć protokół z przebiegu mediacji.
Ugoda zawarta przed mediatorem po jej zatwierdzeniu przez sąd ma moc prawną ugody zawartej przed sądem. Ugoda zawarta przed mediatorem, którą zatwierdzono przez nadanie jej klauzuli wykonalności, jest tytułem wykonawczym ( art. 183(15) § 1 k.p.c. ).
Ugoda musi być akceptowalna przez obie strony. Strony same zachowują kontrolę nad procesem mediacji, jak i treścią ugody. Uzgodnienia muszą być zgodne z prawem, zgodne z zasadami współżycia społecznego, nie mogą obchodzić prawo, nie mogą zawierać sprzeczności, a treść ugody musi być zrozumiała.
Mediacja jest dobrowolna, oznacza to ,że strony dobrowolnie, bez przymusu godzą się na mediację. Każda ze stron może wycofać się na każdym etapie mediacji, bez podania przyczyny. Mediacja jest poufna, wszyscy uczestnicy mediacji są zobowiązani do zachowania tajemnicy. Bezskuteczne jest powoływanie się w toku postępowania przed sądem na propozycje ugodowe lub inne oświadczenia składane w postępowaniu mediacyjnym. Mediator nie może być świadkiem na okoliczność tego o czym dowiedział się na mediacji, chyba, że strony zwolnią go z tego obowiązku. Mediator, kieruje się przede wszystkim dobrem i interesami stron. Nie jest sędzią. Mediator jest bezstronny , nie stoi po żadnej ze stron i neutralny w stosunku do przedmiotu sporu.
Koszty mediacji pozasądowej, co do zasady ponoszone są po połowie, chyba że strony postanowią inaczej. Są to : opłata rejestracyjna, opłata wstępna, opłata w zależności od ilości godzin przeznaczonych na mediację. Koszty mediacji umownych ( pozasądowych ) ustala się w zależności od rodzaju stopnia skomplikowanej sprawy, ilości spotkań, a czas trwania mediacji zależy tylko od stron.
Przedmiotem mediacji mogą być sprawy : o zapłatę, rozwiązanie umowy, niewykonanie umowy bądź nienależyte wykonanie umowy, sprawy pracownicze, sprawy sąsiedzkie, dział spadku, sprawy o odszkodowanie, sprawy rodzinne ( ustalenie kontaktów z dziećmi, alimenty, podział majątku dorobkowego, zniesienie współwłasności ).
Mediacja nie jest trudna ani bolesna. Jeśli nie stać Cię na zapłacenie za mediacjię, skorzystaj z mediacji bezpłatnej . Poszukaj w swoim mieście punktu nieodpłatnej pomocy prawnej, zadzwoń i umów się na spotkanie. Pamiętaj tylko, że sprawa, którą chcesz załatwić przez nieodpłatną mediację, nie może toczyć się w sądzie.