O pokazach na których możemy kupić po znacznie zawyżonej cenie przysłowiowe garnki, czy kołdry wszyscy słyszeliśmy wielokrotnie. Ten rodzaj oszustwa cały czas występuje i ewoluuje, pojawiają się jego inne odmiany, jak np.: pokazy promujące zdrowie połączone ze sprzedażą wyrobów leczniczych, a ostatnio pojawiają się informacje o pokazach na których „rozdawane” są telewizory i podczas których kupić możemy fantastyczne sprzęty AGD czy RTV. Podczas pandemii oszuści sprzedawali po mocno zawyżonych cenach ozonatory zachęcając do udziału w pokazie darmowym
pulsoksymetrem. Teraz oszuści maja wabić na darmowe telewizory. Za chwilę będą to inne rzeczy. Najważniejsze, aby wiedzieć, że uczestnicząc w takim pokazie ulegamy różnym manipulacjom, technikom sprzedaży, mamy w tym danym momencie przekonanie, że kupujemy coś po atrakcyjnej cenie, czego w naszej małej miejscowości albo w zasięgu naszych możliwości nie możemy kupić, a tu nadarzyła się nam okazja. Klienci nieodpłatnych porad prawnych wskazywali, że te przedmioty miały ułatwić życie ich bliskim, miały pomóc w sprzątaniu, gotowaniu, miały być miłym prezentem dla zapracowanej córki, czy wnuczki na ślub. Klienci już w domu, po ochłonięciu, orientowali się, że kupili zestaw prawie bezwartościowych rzeczy na które zaciągnęli pokaźne pożyczki, przekraczające ich możliwości finansowe. Osoby, które dały się zmanipulować, często też odczuwają wstyd i zapewne nie przyznając się przed rodziną spłacają raty za niepotrzebne rzeczy. Nie możemy ulegać uczuciu wstydu, zostaliśmy oszukani i mamy prawo bezpiecznie z tej sytuacji wyjść. W tego typu pokazach najlepiej w ogóle nie uczestniczyć, gdyż jesteśmy bezbronni wobec różnych technik manipulacji. Jeśli jednak już dokonaliśmy zakupu i zmieniliśmy zdanie, a sami nie czujemy się na siłach odstąpić od umowy, powinniśmy skorzystać choćby z pomocy w punkcie nieodpłatnych porad prawnych.
1 stycznia 2023 r. wejdzie w życie ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o prawach konsumenta oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2022 poz. 2581). W ustawie wprowadzono szereg przepisów, które mają na celu zwiększenie ochrony konsumentów przed nieuczciwymi praktykami handlowymi. Niektóre ze zmian dotyczą zawierania umów poza lokalem przedsiębiorstwa, czyli właśnie m.in. na pokazach handlowych. I tak np. konsument, który zawarł umowę poza lokalem sprzedawcy podczas nieumówionej wizyty przedsiębiorcy w miejscu jego zamieszkania lub zwykłego pobytu albo wycieczki, ma możliwość odstąpienia od umowy w terminie 30 dni. Pamiętajmy, że podstawowym terminem na odstąpienie od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa pozostaje termin 14-dniowy. Jeżeli konsument nie został poinformowany przez przedsiębiorcę o prawie odstąpienia od umowy, obydwa te terminy będą wydłużone do maksymalnie 12 miesięcy. Kolejna zmiana wprowadza zapis, że przedsiębiorca nie może przyjąć płatności przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w przypadku zawarcia umowy podczas wycieczki albo nieumówionej wizyty przedsiębiorcy w miejscu zamieszkania lub zwykłego pobytu konsumenta, albo pokazu, chyba że pokaz został zorganizowany w miejscu zamieszkania lub zwykłego pobytu konsumenta na jego wyraźne zaproszenie.
Czas pokaże, czy wprowadzone zmiany uszczelnią sprzedaż przed nieuczciwymi praktykami.