Zgodnie z Ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Nieodpłatnym Poradnictwie Obywatelskim oraz Edukacji Prawnej (DZ. U. Z 2015 r. poz. 1255) powiat Brodnicki od dnia 1 stycznia 2025 r. realizuje zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Od 1 stycznia 2025r. Punkt Niedopłatnej pomocy prawnej w powiecie Brodnickim prowadzi Zaborskie Towarzystwo Naukowe.

https://darmowapomoc.com.pl/punkty-pomocy/kujawsko-pomorskie/powiat-brodnicki-npp/169-punkty-pomocy/1983-powiat-brodnicki-npp

 

Na stronie internetowej https://brodnica.com.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=399&strona=1 , a także na stronie poświęconej darmowej pomocy prawnej https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/ znajdują się informacje komu, w jakich przypadkach i w jakim zakresie przysługiwać będzie nieodpłatna pomoc prawna.

Szanowni Państwo!

Informujemy, że od 1 stycznia 2023r. Zaborskie Towarzystwo Naukowe nie prowadzi punktu nieodpłatnej pomocy prawnej dla powiatu Brodnickiego.

Przerwa w wykonaniu kary pozbawienia wolności i jak ją uzyskać jest jednym z najczęściej zadawanych pytań. Kiedy zatem może zostać udzielona, jaki jest jej wymiar i kiedy może być odwołana? Kwestia przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności uregulowana jest w Kodeksie karnym wykonawczym (dalej: k.k.w.). Powody do udzielenia przerwy mogą być obligatoryjne albo fakultatywne.

Zapraszamy do zapoznania się z E-poradnikami. Link znajduję się poniżej:

 

DZIEDZICZENIE I SPADEK

PRAWA DLA KOBIET

ŚRODOWISKO PRACY

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Brodnicy przy ul. Ustronie 2B, dnia 14 września 2022 r. odbyło się spotkanie w ramach edukacji prawnej, które ponownie poprowadził prawnik i doradca obywatelski Radosłw Robiński. Tematyka spotkania obejmowała wybrane zagadnienia z zakresu prawa spadkowego.

Dnia 7 września 2022 r. odbyło się spotkanie w ramach edukacji prawnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Brodnicy przy ul. Ustronie 2B. Prawnik i doradca obywatelski Radosław Robiński wyjaśnił uczestnikom spotkania wybrane zagadnienia z zakresu prawa spadkowego.

Dnia 31 sierpnia 2022 r. odbyło się spotkanie w ramach edukacji prawnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Brodnicy przy ul. Ustronie 2B. Prowadzący spotkanie prawnik i doradca obywatelski omówił wybrane zagadnienia z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego.

Dnia 24 sierpnia 2022 r. odbyło się spotkanie w ramach edukacji prawnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Brodnicy przy ul. Ustronie 2B. Tematyka spotkania obejmowała wybrane zagadnienia z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego.

W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest co do zasady obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy w dniu, w którym następuje ustanie stosunku pracy. Świadectwo pracy jest zatem dokumentem wydawanym pracownikowi przez pracodawcę w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem umowy o pracę. Ten obowiązek dotyczy przy tym każdego rodzaju umowy o pracę (umowy na czas nieokreślony, określony i na okres próbny) i ma charakter bezwzględny. Pracownik nie musi bowiem występować z wnioskiem o jego wydanie do pracodawcy, gdyż sam fakt zakończenia stosunku pracy powoduje obowiązek wydania świadectwa pracy przez pracodawcę (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 lutego 1976 r., I PR 1/76, LEX nr 14299). Jednocześnie należy podkreślić, że wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą, np. z tytułu zwrotu telefonu lub samochodu służbowego, a niewydanie w terminie świadectwa pracy jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika.