Zdju0119cie logo peu0142na

Stalking

Stalking, czyli uporczywe nękanie, został wprowadzono do kodeksu karnego w 2011r. Zgodnie z art. 190a § 1 kk. „Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 

Nękanie to takie zachowanie, które powoduje przykrość lub wyrządza krzywdę innej osobie. Musi mieć ono charakter działań powtarzalnych, odbieranych przez pokrzywdzonego jako dręczenie, skutkujących poczuciem zagrożenia lub istotnie naruszającym jej prywatność.

Osobę dopuszczającą się takich zachowań nazywa się stalkerem

W zależności od wieku stalkera różne będą konsekwencje prawne takich działań i reakcja Sądu. Jeśli czynu zabronionego dopuszcza się osoba przed ukończeniem 13 lat, sąd traktuje popełnienie takiego czynu wyłącznie jako przejaw demoralizacji nieletniego i może zastosować wobec takiej osoby środki przewidziane w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich w ramach postępowania opiekuńczo-wychowawczego; podobnie jeżeli nieletni dopuszcza się czynu zabronionego między 13. a 17. rokiem życia, sąd zasadniczo stosuje środki przewidziane w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich. Jednak z chwilą ukończenia 17 roku życia osoba zaczyna ponosić odpowiedzialność karną

Odmianą stalkingu jest cyberprzemoc tj. przemoc z użyciem urządzeń elektronicznych (telefonu, tabletu bądź komputera). Tak samo jak przemoc fizyczna czy słowna pociąga za sobą następstwa prawne.

Sprawcy cyberprzemocy pochodzą zazwyczaj z bliskiego otoczenia ofiary, wśród młodzieży często ze środowiska szkolnego. Na swe ofiary wybierają słabsze od siebie osoby (fizycznie bądź psychicznie). Celem stalkera jest ośmieszenie, zepsucie opinii innej osoby, czy po prostu zrobienie drugiej osobie przykrości. Osoby stosujące cyberprzemoc często złudnie są przekonani o swej anonimowości i bezkarności. Cyberprzemoc jest mocno związana z tzw. hejtem (mową nienawiści).

Formy cyberprzemocy

    • FILMOWANIE CZY FOTOGRAFOWANIE INNYCH OSÓB WBREW ICH WOLI,

 

    • SZANTAŻOWANIE,

 

    • UMIESZCZANIE OBRAŹLIWYCH KOMENTARZY NA FORACH,

 

    • PUBLIKOWANIE W SIECI, PRZESYŁANIE ZA POMOCĄ KOMUNIKATORÓW INTERNETOWYCH, PRZEROBIONYCH, OŚMIESZAJĄCYCH ZDJĘĆ INNEJ OSOBY, FILMÓW Z JEJ UDZIAŁEM,

 

    • WYZYWANIE, NAŚMIEWANIE SIĘ Z INNYCH OSÓB NA FORACH INTERNETOWYCH, ROZSYŁANIE OŚMIESZAJĄCYCH WIADOMOŚCI,

 

    • WŁAMANIE SIĘ NA KONTA POCZTOWE, KONTA KOMUNIKATORÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH,

 

    • DALSZE ROZSYŁANIE OTRZYMANYCH DANYCH I WIADOMOŚCI CZY ZAPISÓW ROZMÓW,

 

  • TWORZENIE KOMPROMITUJĄCYCH CZY OŚMIESZAJĄCYCH STRON INTERNETOWYCH.

Internet w założeniu jest narzędziem służącym do poszukiwania informacji, wymiany przekonań i wyrażania swego zdania, korzystać z niego należy z zachowaniem szacunku i poszanowania godności innych osób oraz pamiętają, iż raz umieszczone w internecie informacje, materiały trudno usunąć.

Znieważenie funkcjonariusza publicznego

Niejednokrotnie bywa, że młodych ludzi ponoszą emocje, bądź chcą zaimponować rówieśnikom.

Sytuacja z życia szkolnego…Pan Robert jest nauczycielem WF-u w szkole ponadpodstawowej. Podczas zajęć uczniowie grali w piłkę, zaś nauczyciel sędziował. Stwierdził faul jednego z zawodników i kazał mu zejść z boiska. Młody człowiek w przypływie złości zaczął krzyczeć na nauczyciela, że jest kretynem, na niczym się nie zna, jest życiowym frajerem i powinien sprawić sobie denka od butelek bo jest całkowicie ślepy. Na zakończenie pokazał nauczycielowi środkowy palec i wyszedł z sali.

Opisane zachowanie stanowić może przestępstwo znieważenia funkcjonariusza publicznego, a młody człowiek w zależności od wieku ponieść odpowiedzialność karną.

Zgodnie z art. 63 ust.1 Karty Nauczyciela - nauczyciel podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych na zasadach określonych w Kodeksie Karnym.

Art. 226 Kodeksu karnego „Kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.