Kilka przydatnych informacji w jaki sposób odrzuca się spadek.

Można to zrobić na kilka sposobów:

1. Przed sądem w toku postępowania o stwierdzenie nabycia spadku po spadkodawcy, po którym spadek chcemy odrzucić. Oświadczenie takie można złożyć ustnie do protokołu lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Oświadczenie takie można złożyć też przez pełnomocnika, przy czym pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku powinno być pisemne z podpisem urzędowo poświadczonym. (art. 640 i 1018 § 3 Kodeksu cywilnego).

2. Przed sądem poza tokiem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku.

Oświadczenie o prostym przyjęciu spadku lub z dobrodziejstwem inwentarza albo o odrzuceniu spadku może być złożone w sądzie rejonowym, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania lub pobytu składającego oświadczenie. Sąd prześle niezwłocznie oświadczenie, wraz z załącznikami, do sądu spadku (art. 640 Kodeksu cywilnego).

Sąd spadku to sąd właściwy dla ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego spadkodawcy.

3. Przed notariuszem oświadczając ustnie do protokołu sporządzonego w formie aktu notarialnego wolę odrzucenia spadku lub jego przyjęcia (art. 1018 Kodeksu cywilnego).

Art. 104 ustawy z 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie stanowi:

  • 3. Notariusz spisuje również protokoły, w tym protokoły dziedziczenia, w celu stwierdzenia przebiegu pewnych czynności i zdarzeń wywołujących skutki prawne, a w szczególności dotyczące stawiennictwa stron i złożonych przez nie oświadczeń, a także - na żądanie strony stawającej - niestawiennictwa strony drugiej.
  • 4. Protokoły spisuje się w formie aktu notarialnego.

4. Przed notariuszem na piśmie, na którym notariusz poświadcza prawdziwość podpisu. Wynika to z art. 1018 § 3Koseksu cywilnego.

5. Przez pełnomocnika, który został umocowany pełnomocnictwem (szczególnym) z podpisem notarialnie poświadczonym, w którego treści wyraźnie wskazano co ma oświadczyć i po kim ma być spadek.

Taką formę złożenia oświadczenia przewiduje art. 1018§ 3 Kodeksu cywilnego.

Należy pamiętać, że spadkobierca ma ustawowo wyznaczony termin na złożenie oświadczenia dotyczącego przyjęcia lub odrzucenia spadku. Termin ten wynosi 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się przez spadkobiercę o tytule powołania do spadku. Najczęściej będzie to data śmierci spadkodawcy w sytuacji, gdy o dziedziczeniu decyduje pokrewieństwo pomiędzy spadkodawcą a spadkobiercą. W wyjątkowych sytuacjach termin ten można przywrócić. Wniosek taki rozpoznaje sąd. Są to jednak sprawy dość skomplikowane, wymagające od spadkobiercy przedstawienia dobrej, wyczerpującej argumentacji.